Konkurs!
Humana Rossmann
Baner na stronie blog

Humana poleca

Alergia na mleko krowie

13 czerwca 2016 | Rating artykułu bloga
mleko krowie

Statystyki dotyczące alergii

Coraz więcej słyszy się o alergiach na różne pokarmy. Najwcześniejszy moment to okres niemowlęcy, gdy dużym problemem jest alergia na białka mleka krowiego. Alergia ujawnia się, bo dla dziecka do ukończenia 1 roku życia mleko jest podstawowym pokarmem i źródłem składników odżywczych.

Według badań alergię na mleko rozpoznaje się średnio u 2-5 % niemowląt, a rodzice najczęściej rozpoznają objawy, zgłaszają się do lekarza pediatry, którzy rozpoznają alergię na białka mleka krowiego.  Obserwowane objawy są istotnym wskaźnikiem, powinny być sprawdzone np. w testach skórnych, badaniach laboratoryjnych, ale rozstrzygającym jest wprowadzenie diety eliminacyjnej (eliminującej mleko ale i inne białka pochodzenia krowiego i innych zwierząt) w tym okresie życia dziecka  a następnie przeprowadzenie próby prowokacyjnej pod nadzorem lekarza w odpowiednich warunkach. Jest to spowodowane charakterystyką alergii pokarmowej, w której odpowiedź na alergen nie jest możliwy do potwierdzenia tylko jedną ścieżką, jednym rodzajem badań diagnostycznych. Nadal brakuje idealnej metody, która byłaby wystarczająco czuła oraz wystarczająco pewna w każdym przypadku potwierdzenia czy to alergia lub wskazania, ze to na pewno nie jest alerigia.

Alergia na mleko, czyli tak naprawdę na co?

Alergia pokarmowa to immunologicznie uwarunkowana odpowiedź organizmu na spożyte substancje zawarte w pokarmie; substancje te nazywa się alergenami.

W przypadku alergii na mleko krowie najczęściej mamy do czynienia z uczuleniem na białko pochodzące z mleka krowiego głownie różne odmiany białka o nazwie kazeina.

Dodatkowy problem w czasie spożycia mleka (w przypadku niemowląt mlek modyfikowanych) może stwarzać zawarta w mleku laktoza (cukier mleczny), na którą może pojawić się nietolerancja spowodowana niedojrzałością przewodu pokarmowego niemowląt, w tym brakiem lub niedostateczną ilością odpowiedniego enzymu rozkładającego ten cukier czyli enzymu laktaza. Objawy nietolerancji laktozy: biegunki, wzdęcia, kolki, to odpowiedź na nagromadzony w przewodzie pokarmowym cukier – laktozę, który fermentuje, ale nie są to objawy alergii. Ważną informacją dla wszystkich mam to fakt, że laktoza jest podstawowym cukrem również w mleku mamy i objawy kolek, wzdęć czasem i biegunek odpowiadających za niedojrzałość laktazy wystąpić mogą również i we wczesnym  okresie karmienia piersią.

Objawy alergii na mleko krowie

Objawy nie zawsze są charakterystyczne i mogą być podobne do tych, które towarzyszą innym chorobom. Z tego powodu rozpoznanie alergii na mleko krowie może być niecharakterystyczne a czasem problematyczne.

Do najważniejszych objawów alergii na mleko krowie zalicza się:

zmiany skórne sucha zaczerwieniona skóra czasem z łuszczeniem, wypryski i krostki, swędzenie – obserwowane jako drażliwość
 problemy pokarmowe* różne nasilenie w różnych okresach: ulewania, biegunka, czasem przewlekająca się, kolki, bóle brzucha, krew w stolcu
problemy oddechowe świszczący oddech, kaszel, obrzęk śluzówek nosa, trudności w oddychaniu

 

*pamiętajmy, że problemy pokarmowe mogą być związane również z nietolerancją laktozy zawartej w mleku  (zarówno krowim jak i mlekiem mamy)

Najpoważniejszym objawem ściśle związanym z alergią to wstrząs anafilaktyczny czyli natychmiastowa, gwałtowna reakcja organizmu bezpośrednio po spożyciu alergenu, polegająca narastających objawach m.in. gwałtownym spadku ciśnienia, przyśpieszeniu akcji serca, wystąpieniu pokrzywki, świądu, obrzęku, duszności a nawet utracie przytomności. Na szczęście zdarza się bardzo rzadko niż wyżej wymienione objawy. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz alergię u swojego dziecka?

Aby potwierdzić swoje podejrzenia należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub pediatry. Konieczna będzie obserwacja, dobrze przeprowadzony wywiad o występowaniu zarówno objawów jak i obciążeniu rodzinnym alergią, przeprowadzenie testów diagnostycznych potwierdzających alergię. Lekarz alergolog czy pediatra przeprowadzający wywiad, w którym rodzic powinien udzielić jak najdokładniejszych informacji wyciągnie odpowiednie wnioski i przeprowadzi dziecko przez ten trudny okres wystąpienia alergii – gdy możliwości zmian w diecie jest niewiele. Wykonuje  testy skórne, jeżeli uzna, ze są konieczne (które wykazują natychmiastową i późną reakcję na alergeny) oraz/lub poziomy zawartości przeciwciał IgE we krwi.

Co zrobić, gdy okaże się, że Twoje dziecko ma alergię na mleko?

Kiedy lekarz zdiagnozuje alergię na białko mleka krowiego lub oceni, ze to nietolerancja laktozy wcale nie trzeba się załamywać. Leczenie obejmuje co prawda dietę eliminacyjną, tzn. należy całkowicie wykluczyć z diety mleko. Na szczęście są dostępne wysokiej jakości preparaty mlekozastępcze, które pokryją potrzeby żywieniowe Twojego dziecka i zostaną dopasowane do potrzeb dziecka

Należy jednak pamiętać, aby nie robić nic na własną rękę. Dietę dla Twojego malucha powinien ustalić lekarz, który ma dużą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie, gdyż nieprawidłowe postępowanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotnego dla Twojego dziecka.

Loading...

Skomentuj wpis