Konkurs!
Humana Rossmann
Baner na stronie blog

Mama radzi

Dlaczego moje dziecko nie chce jeść?

17 czerwca 2016 | Rating artykułu bloga
dziecko nie chce jeść

Za mamusię, za tatusia, za babcię, za ciocię, za wujka… I tak dalej. Mogłabyś wymienić całe drzewo genealogiczne, a twój szkrab i tak obraca się z grymasem na sam widok łyżeczki z jedzeniem? Mały niejadek to prawdziwe wyzwanie, które może przysporzyć wielkich kłopotów. Co zrobić, gdy bobas odmawia posiłku?

Początki

Pokarm odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju twojego dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia. By dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów potrzebnych do budowy mięśni, czy mocnych kości musisz dbać o to, by od samego początku dieta dziecka oparta była jedynie o zdrowe nawyki żywieniowe. Szczególnie istotnym – a jednocześnie trudnym zadaniem jest wprowadzenie nowego pokarmu (kaszek, obiadków i deserków) do jadłospisu malucha. Jest to bowiem moment, w którym po raz pierwszy dziecko zaczyna odwracać główkę od łyżeczki. a ty wpadasz w panikę, a potem w szał…

Zła praktyka

Wydawałoby się, że w chwili, gdy nasz szkrab nie chce wziąć nic do buzi powinniśmy zrobić wszystko by wmusić w niego chociaż kilka łyżeczek. Zaczynając na podstępie – karmieniu podczas zabawy poprzez prośbę, na groźbie kończąc. Nic bardziej mylnego. Traktowanie jedzenia jako przykrego obowiązku jest najgorszą praktyką, która przysporzy w późniejszym okresie jeszcze więcej problemów. Nie możemy nalegać, przecież czasem brak ochoty na jedzenie może mieć głębokie przyczyny – także zdrowotne.

Szukaj przyczyn

Częstym błędem w próbie pomocy niejadkowi jest nasze nieodpowiednie podejście. Pamiętaj, że zawsze pierwszym krokiem w walce z niechęcią dziecka do posiłków powinno być znalezienie przyczyny takiego stanu. Bardzo przydatny będzie tutaj dzienniczek żywienia Jeśli epizody zdarzają się sporadycznie załóż zeszyt, w którym zapiszesz dokładne czynniki wpływające na taki stan – składniki posiłku, porę podawania, poprzedzające posiłki oraz inne okoliczności. Jeśli znajdziesz pewną prawidłowość, na przykład wspólny składnik, spróbuj wykluczyć go z diety dziecka – ono będzie szczęśliwsze, a ty spokojniejsza. Pamiętaj jednak, że dieta musi być zbilansowana.

Znajdź pomoc

Przyczyną niechęci mogą być też pewne schorzenia. Możesz obwiniać alergie pokarmowe (np. alergia na mleko) powodujące nieprzyjemne dolegliwości. Kolejnym powodem jest zespół złego wchłaniania, wynikający z nieprawidłowości w trawieniu oraz wchłanianiu składników odżywczych. Inny możliwy czynnik to zbyt mała ilość żelaza potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu – uważaj, bo jego niedobór opóźni rozwój malucha. Brak apetytu może być także konsekwencją przebytej niedawno infekcji. Jeśli epizody niechęci utrzymują się przez pewien czas lub nawracają, koniecznie udaj się do specjalisty.

Loading...

Skomentuj wpis