Konkurs!
Humana Rossmann
Baner na stronie blog

Humana poleca

Biegunki u niemowląt – jak sobie z nimi radzić?

13 czerwca 2016 | Rating artykułu bloga
Biegunki

Biegunki to dość powszechny problem, dotykający wiele maluchów. Zazwyczaj nie ma problemów z jej rozpoznaniem i najczęściej diagnozę wstępną mogą postawić rodzice.

Rozpoznanie biegunki

Biegunkę rozpoznaje się, gdy:

  • dziecko oddaje większą niż zazwyczaj liczbę stolców dziennie, czyli 3 i więcej stolców na dzień (z wyjątkiem noworodków i niemowląt karmionych piersią, które mogą oddawać stolce po każdym posiłku)
  • zmienia się konsystencja stolców (są one wodniste czyli płynne lub półpłynne – wsiąkają w pieluchę)
  • stolce dziecka mogą zawierać inne niż zwykle składniki – widoczny śluz, zdarza się ze i krew lub ropę.

Przyczyny biegunki

    • Najczęściej to zakażenia wirusowe (biegunki wywołane przez rotawirusy – to prawie 50% wszystkich biegunek)
    • Infekcja bakteryjna przewodu pokarmowego
    • Zatrucie toksynami pochodzącymi z pokarmu (już u nieco starszych dzieci)
    • Pierwotniaki lub pasożyty jelitowe – sporadycznie

Objawy biegunki

Poza zmianą częstości oddawania stolców i ich charakteru dodatkowymi objawami towarzyszącymi biegunce mogą być:

      • gorączka
      • nudności/wymioty
      • bóle brzucha

Podczas biegunki i wymiotów dochodzi do znacznej utraty ilości wody i elektrolitów z organizmu. Konieczne jest zatem skuteczne nawodnianie dziecka, gdyż jego brak doprowadzi do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, co może spowodować negatywne konsekwencje dla wszelkich procesów życiowych malucha.

Postępowanie podczas biegunki

W domowym leczeniu biegunki tzw. prostej czyli w pierwszych godzinach lub pierwszych 1-2 dniach wystąpienia objawów należy skupić się na 3 podstawowych zasadach:

     • Podawaniu dziecku doustnie płynów w większej ilości niż zwykle, tak, aby zapobiec odwodnieniu. Najlepszym w takim przypadku płynem są odpowiednie elektrolity, odpowiednio rozpuszczone, odpowiednie dla wieku dziecka w czasie co najmniej od 4 – 6 do nawet 8 godzin od wystąpienia pierwszych objawów biegunki. W tym czasie podajemy tylko płyny – czyli elektrolity i obserwujemy ilość i konsystencje oddawanych stolców. Gdy dziecko odmawia przyjmowania płynów lub gdy do biegunki dołączają się wymioty, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą. Interwencja lekarza jest w tym przypadku koniecznością
     • Po okresie pojenia, gdy normalizują się już stolce lub ich nie ma, należy włączyć do diety dziecka te same posiłki, które dziecko jadło przed wystąpieniem biegunki (nie głodzić, nie rozcieńczać mleka, ale nie przesadzać z ilością)
     • Obserwować, czy u dziecka nie pojawiają się objawy odwodnienia (tzw. objaw suchego języka, wzmożone pragnienie, płacz bez łez, rzadkie i skąpe oddawanie moczu) a dodatkowo gorączka >38°C lub stolce z krwią. Przy ich pojawieniu się konsultacja z lekarzem jest koniecznością.

Warto zauważyć, że doustne płyny nawadniające dostępne w aptekach będą zawierały elektrolity, których uzupełnianie jest nieodłącznym elementem prawidłowego postępowania podczas biegunki. Odpowiedni poziom elektrolitów jest niezbędny m.in. do prawidłowej pracy serca czy układu nerwowego.

Uznaje się, że płyny można podawać bez ograniczeń.

UWAGA! Lekarze nie zawsze zalecają stosowanie leków przeciwbiegunkowych, należy pamiętać, że leki te zwalczają jedynie objawy biegunki, a nie jej przyczynę. Dodatkowo – nieodpowiednio dobrane do powodu wystąpienia biegunki czy do wieku dziecka – mogą wywołać działania niepożądane.

Nie zaleca się także podawania węgla aktywnego.

Można natomiast rozważyć podanie probiotyków, których działanie zostało udokumentowane tzn. Lactobacillus GGSaccharomyces boulardi- skracają one czas trwania biegunki o 1-2 dni.

Czas trwania biegunki

W przypadku właściwego postępowania biegunka powinna ustąpić w ciągu 5-7 dni (niezależnie od tego czy została wywołana przez wirusy czy bakterie).

Postępowanie mające na celu ochronę przed zachorowaniem

W celu ochrony malucha przed zachorowaniem należy kierować się 3 zasadami:

     • przestrzeganie zasad higieny
     • prawidłowe przygotowywanie i przechowywanie posiłków – zawsze wskazówki mama znajdzie na etykiecie produktów, szczególnie tych przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci
     • w przypadku niemowląt ochronną rolę w zapobieganiu biegunek odgrywa karmienie piersią

Dodatkowym sposobem, który może uchronić dziecko przed biegunką spowodowaną przez infekcję rotawirusami jest doustna szczepionka przeciwko rotawirusom. Jej skuteczność jest wysoka( wg badań nawet ok. 90%). Po informacje rodzice powinni udać się do lekarza pediatry.

Loading...

Skomentuj wpis