Konkurs!
Humana Rossmann
Baner na stronie blog

Humana poleca

Kolka u niemowlęcia

10 stycznia 2017 | Rating artykułu bloga
choroby dziecka

Kolka niemowlęca jest dość częstą dolegliwością dotyczącą maluchów w wieku od 3 tygodnia do 5 miesiąca życia. Co ważne, nie jest to choroba, a zaburzenie, które samoistnie ustępuje ok. 4 miesiąca życia.

Czym objawia się kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca objawia się przede wszystkim napadowym, niedającym się ukoić płaczem lub krzykiem dziecka, który:

 • utrzymuje się co najmniej przez 3 godziny (w sumie) w ciągu doby,
 • występuje minimum 3 razy w tygodniu,
 • pojawia się co najmniej w jednym tygodniu,
 • rozpoczyna się zwykle w godzinach popołudniowych lub wieczornych
 • często towarzyszy mu zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek i wzdęcie brzucha, a czasem zwiększona ilość gazów.

Jakie są przyczyny kolki niemowlęcej?

Rodzic, którego dziecko miewa kolki, nie powinien się zadręczać, gdyż zazwyczaj kolka nie jest spowodowana nieprawidłową pielęgnacją i nie wynika z jego winy. Jak dotąd jednak nie zdefiniowano jednoznacznie przyczyny kolki niemowlęcej. Podejrzewa się, że jej wystąpieniu sprzyjają m.in. niedojrzałość przewodu pokarmowego, nieprawidłowa technika karmienia (np. słabej jakości smoczek) czy też nietolerancja pokarmowa (np. laktozy zawartej w mleku). Jak radzić sobie z kolką niemowlęcą? Przede wszystkim, gdy rodzic zauważy, że u niemowlęcia rozpoczyna się atak kolki, powinien zachować spokój. Należy także pamiętać, że żadne postępowanie nie jest w stanie zlikwidować kolki, ale dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie jej nasilenia.

Kilka sposobów na zmniejszenie nasilenia kolki:

 1. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia, w którym przebywa maluch – optymalna to 20-21°C. Często zbyt wysoka temperatura powoduje, że dziecko czuje się niekomfortowo, a jej zmniejszenie skróci czas i zmniejszy nasilenie kolki.
 2. Unikanie sytuacji, w której zbyt dużo się dzieje – nadmierne oświetlenie czy hałas także mają negatywny wpływ na stan dziecka z kolką.
 3. Absolutny zakaz kontaktu malucha z dymem papierosowym – dym jest uznawany za jeden z czynników, który może nasilać atak kolki.
 4. Masaż brzuszka lub pleców.
 5. Łagodne kołysanie czy przytulanie malucha.
 6. Położenie ciepłej pieluszki na brzuszek.

Co zmienić w postępowaniu dietetycznym, by pomóc maluchowi?

Po konsultacji z lekarzem można „na próbę” wprowadzić nową dietę maluchowi – jeśli jest karmiony mlekiem modyfikowanym, zamienić je na tydzień na preparat mlekozastępczy, niezawierający białka mleka krowiego (tzn. kazeiny, która jest najbardziej powszechnym alergenem) i laktozy (maluchy często jej nie tolerują).

Jeśli niemowlę jest karmione piersią, to mama może wyeliminować ze swojej diety produkty alergizujące m.in. nabiał, jaja, ryby, orzechy. Jeśli po tygodniu stosowania nowej diety nic się nie zmieni, tzn. kolki nie ustępują, należy wrócić do poprzedniej.

Niektórym maluchom pomaga także podanie herbatki ziołowej z koprem włoskim i kminkiem

Loading...

Skomentuj wpis