Konkurs!
Humana Rossmann
Baner na stronie blog

Humana poleca

Owoce w diecie 7- miesięcznego dziecka – co maluszek może jeść?

7 lutego 2017 | Rating artykułu bloga
owoce w diecie niemowlaka

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt najlepszym pokarmem dla malucha do 6 miesiąca życia jest mleko mamy. Rozszerzanie diety rozpoczyna się między 4. a 6. miesiącem życia dziecka, zaczynając od warzyw, a następnie przechodzi się do owoców.

Owoce w diecie niemowlaka- kiedy zacząć podawać?

 

Zaleca się, aby najpierw wprowadzić do diety malucha warzywa, a dopiero później owoce. Jest to spowodowane tym, że warzywa są dużo mniej słodkie i nie będą wydawały się atrakcyjne pod względem smaku dla dziecka, jeśli najpierw poda mu się owoce. Mogłoby się zatem stać tak, że maluch po prostu nie będzie chciał jeść żadnych warzyw, które są mu tak samo potrzebne, jak i owoce ze względu na zawartość wielu witamin, błonnika czy składników mineralnych.

 

Owoce w diecie niemowlaka- co na początek?

Owoce do diety malucha wprowadza się między 4. a 6. miesiącem życia. Na początek należy zaproponować dziecku jeden owoc, w niedużej ilości, np. podawany łyżeczką. Zazwyczaj rozpoczyna się od podawania jabłek, ponieważ są bogatym źródłem witamin i błonnika. W przypadku jabłek dodatkowym plusem jest różnorodność ich odmian, dzięki czemu dziecko może wybrać swój ulubiony smak. Poza tym jabłka pochodzą z Polski, zatem jest większe prawdopodobieństwo, że są one świeże i nie są do nich dodawane środki chemiczne.

 

Owoce w diecie 7- miesięcznego dziecka- co może jeść?

Oprócz wcześniej wspomnianych jabłek, 7- miesięczne dziecko może jeść także czarne jagody, gruszki, morele, maliny czy dziką różę. Dobrym pomysłem jest dodanie nowego owocu do wcześniej zaakceptowanego jabłka, szczególnie w przypadku, gdy maluch ma problemy z polubieniem zupełnie nowych smaków. Należy pamiętać, żeby kolejne owoce wprowadzać stopniowo, dać dziecku polubić jeden z nich, dopiero wtedy zaproponować inny.

 

W jakiej postaci podawać owoce 7- miesięcznemu dziecku?

Owoce można podawać w postaci papki, przecieru czy kompotu. Należy jednak pamiętać, aby zacząć proponować dziecku owoce z wyczuwalnymi grudkami, ponieważ dzięki temu będzie się doskonaliła jego umiejętność żucia i gryzienia.

Soki owocowe są mniej polecane od owoców, ponieważ zawierają więcej cukru i innych dodatków. Ogranicza się ich ilość do ok. 150 ml dziennie, w tym wliczając w to spożyte owoce. Jeśli podawać sok to powinien być to sok w 100% przecierowy i bez dodatku cukru.

 

Co zrobić, jeśli maluch nie chce jeść proponowanych owoców?

Należy pamiętać, że zgodnie z nowym schematem żywienia dziecko samo decyduje o tym, czy zje posiłek i ile go zje. Rodzic natomiast decyduje, co dziecko je oraz kiedy i jak jedzenie zostanie podane. W związku z tym nawet, gdy maluch początkowo nie chce się przekonać do nowo poznanych smaków, trzeba być cierpliwym i dalej próbować podawać mu inne nowości, na pewno na któryś smak się w końcu zdecyduje. Poza tym im bardziej urozmaicona dieta (szczególnie w owoce i warzywa), tym lepiej dla malucha- nie dość, że dostarcza mu różnych składników odżywczych, to jeszcze zapewnia wielu ciekawych doznań smakowych.

Zapoznaj się z posiłkami owocowymi Humana: https://humana-baby.pl/kategoria/posilki-owocowe-100-organic/

Loading...

Skomentuj wpis