Konkurs!
Humana Rossmann
Baner na stronie blog

Mama radzi

Połóg – jak możesz się do niego przygotować będąc w ciąży?

5 marca 2018 | Rating artykułu bloga

5 sprawdzonych porad na czas połogu. Część I.

Jeśli odliczasz już dni do porodu, to chyba najwyższa pora, aby przygotować się również na bardzo ważny czas dla Twojego organizmu – na okres połogu po porodzie. Dlaczego jest to tak ważny czas dla Ciebie? Przede wszystkim dlatego, że będziesz po największym wysiłku z jakim najprawdopodobniej do tej pory przyszło Ci się zmierzyć. Wysiłek, jaki organizm ponosi w trakcie porodu siłami natury, jest porównywalny z maratonem! Warto więc wcześniej pomyśleć o tym, jak możesz sobie pomóc w szybkiej regeneracji.

Twoje ciało przechodzi niesamowitą metamorfozę. Do swojego niemal pierwotnego kształtu i formy dochodzić będzie jeszcze kilkanaście miesięcy, począwszy od dnia, w którym na świat przyszło twoje Maleństwo. A wszystko zaczyna się tuż po porodzie, więc nie ma czasu do stracenia! Mamy, które rodziły siłami natury będą miały inny tryb przejścia przez czas połogu od tych które rodziły przez cesarskie cięcie, ale ogólne zasady są tożsame bez względu na rodzaj porodu. Poniżej prezentujemy pierwszą część poradnika, z którego będziecie mogły się dowiedzieć, jak najlepiej przygotować się do tego trudnego i pełnego wyzwań czasu. Ta część zawiera garść porad, które warto wdrożyć w życie jeszcze zanim Twój Maluszek przyjdzie na świat, dzięki czemu zminimalizujesz stres w tym i tak wymagającym dla Ciebie okresie.

O czym wiec warto pomyśleć przed porodem?

1. Mięśnie kegla – to Twój sprzymierzeniec w szybszym powrocie do formy sprzed porodu, więc dbaj o nie już podczas ciąży. W internecie jest dużo praktycznych wskazówek jak ćwiczyć je w domowym zaciszu. Tempo i intensywność zależy od Ciebie. Co do zasady, ćwiczenia polegają na mocnym napinaniu mięśni wokół pochwy i odbytu, tak jakbyś chciała powstrzymać mocz podczas jego oddawania. Napięcie należy utrzymać przez 5 do 10 sekund, następnie rozluźnić i zacisnąć ponownie. Codziennie stopniowo zwiększaj siłę napinania mięśni i liczbę powtórzeń tak, aby docelowo wyniosła liczbę 50 lub więcej.

2. Środki higieniczne do szpitala i domu – pamiętaj o specjalnych podkładach poporodowych, majtkach jednorazowych oraz wkładkach czy podpaskach higienicznych, które są niezbędne w pierwszych dniach po porodzie siłami natury. Przygotuj się na częste zmiany – więc od razu kup ich odpowiednią ilość, aby mieć zapas w domu. Niektóre kobiety czują dyskomfort prosząc swoich partnerów o takie sprawunki, więc porządny domowy zapas to dla nich idealne rozwiązanie.

3.Poduszka do siedzenia –ból towarzyszący siedzeniu po porodzie siłami natury może być niezwykle uciążliwy i czasem utrzymuje się nawet do 3 tygodni. Warto więc zaopatrzyć się w niezwykle pomocną poduszkę z otworem po środku, dzięki której odciąża się najbardziej narażone na dyskomfort miejsce podczas siedzenia. Takie poduszki są też często wykorzystywane przez osoby chore na hemoroidy (o tym schorzeniu powiemy w naszym kolejnym wpisie) i są do kupienia w sklepach ortopedycznych, medycznych, aptekach i sklepach internetowych. Koszt takiej poduszki zaczyna się już odkilkanastu złotych, w zależności od materiału, z którego jest wykonana.

4. Higiena intymna – podwójnie, potrójnie, a nawet po stokroć ważna jest w pierwszych dniach po porodzie. Twoje okolice intymne bądź szew po cięciu cesarskim są otwartą raną, o którą należy troskliwie zadbać. Wskazane są częste przemywania okolic intymnych (najlepiej po każdej wizycie w toalecie, od przodu do tyłu). Wiele położnych poleca też, aby w trakcie przemywania okolic intymnych bądź szwów po cesarskim cięciu, korzystać oprócz środków myjących (lub zamiast, gdy czujesz nieprzyjemnie szczypanie) z naparów z rumianku, nagietka, kory dębu lub arniki. Wyciągi z tych roślin mają właściwości antybakteryjne i ułatwiają szybsze gojenie się ran. Ranę można przemywać też lekkim roztworem nadmanganianu potasu – produkt do nabycia bez recepty w każdej aptece. Pamiętaj, aby roztwór nie był zbyt mocny – powinien on mieć kolor bladoróżowy. Jeśli po zdjęciu szwów krocze wciąż bardzo boli, można smarować je maścią nagietkową, która działa odkażająco i przeciwzapalnie.

5. Laktacja – czy będę miała wystarczająco dużo mleka, aby nakarmić dziecko? To pytanie, które pojawia się w głowie niemalże każdej przyszłej Mamy. Świadomość, że natura bardzo sprytnie wymyśliła ten proces niewiele nam pomaga, kiedy czytamy o problemach jakie pojawiają się podczas pierwszego karmienia. Wkrótce opublikujemy oddzielną część poświęconą laktacji i jej pobudzaniu, ale tutaj chcemy zwrócić uwagę mam, u których prawdopodobieństwo porodu metodą cięcia cesarskiego jest wysokie lub bardzo wysokie. Dlaczego właśnie te mamy powinny pomyśleć o laktacji jeszcze przed porodem? Przede wszystkim dlatego, że sama akcja porodowa jest sygnałem do pojawienia się laktacji. Zdarza się więc stosunkowo często, że Mamy po cieciu cesarskim muszą intensywnie pracować nad pojawieniem się mleka w piersiach. Najszybszym i sprawdzonym przez wiele mam sposobem jest zaopatrzenie się w środki, które wspomagają organizm w zwiększaniu laktacji. Jednym z takich suplementów diety, jest Piùlatte Plus, który dzięki aktywnym i bezpiecznym naturalnym składnikom, wspiera fizjologiczną laktację już pierwszego dnia po porodzie.

Droga Mamo! Cieszymy się razem z Tobą tym cudownym czasem oczekiwania i radości z pierwszych chwil z maleństwem w ramionach. Od ponad 65 lat wspieramy Mamy w trudzie wychowania, a Maleństwa w zdrowym rozwoju podczas najważniejszego okresu w życiu. Mamy nadzieję, że nasze porady będą dla Ciebie przydatne. Powiedz o nich swoim przyjaciółkom, które również jak Ty mierzą się na swój sposób z macierzyństwem – w grupie raźniej! Kolejna porcja porad z okresu połogu – już wkrótce na naszym blogu.

Loading...

Skomentuj wpis