Konkurs!
Humana Rossmann
Baner na stronie blog

Humana poleca

Zdrowy sen niemowlaka

13 stycznia 2017 | Rating artykułu bloga
Sen niemowlaka

Sen jest nieodłącznym i ważnym elementem życia każdego człowieka. Stanowi także warunek prawidłowego rozwoju dziecka. To dlatego tak istotne jest, by dołożyć wszelkich starań, aby sen malucha był zdrowy.

Ile maluch powinien spać ?

To ile maluch powinien spać zależy od wieku:

 • Od narodzin do ok. 3.miesiąca życia- od 14 do 17 godzin dziennie.
 • W wieku 4-11 miesięcy– od 12 do 15 godzin dziennie.
 • 1-2 lata- od 11 do 14 godzin dziennie.
 • W wieku 3-5 lat dziecko powinno spać od 10 do 13 godzin dziennie.

 

Jak ułatwić maluchowi zasypianie?

Przestrzegając pewnych zasad, rodzic jest w stanie znacząco ułatwić niemowlakowi zasypianie, a tym samym wydłużyć swój własny wypoczynek. Oto kilka z nich:

 • Wprowadzenie stałego planu dnia- najlepiej ustalić o której mniej więcej maluch ma iść spać i kiedy ta godzina się zbliża zawsze wykonywać podobne czynności: kąpać malucha, położyć w łóżeczku i czytać bajkę na dobranoc.
 • Warto także pamiętać, żeby kłaść niemowlaka kiedy jest senny, ale jeszcze nie śpi, dzięki czemu będzie kojarzył łóżeczko z zasypianiem.
 • Dbanie o aktywność dziecka w ciągu dnia- dzięki rozmowie, śmianiu, zabawie i wszelkim innym atrakcjom w ciągu dnia maluchowi łatwiej będzie zasnąć wieczorem.
 • Dbanie o samopoczucie malucha w łóżeczku- jeśli dziecko jest bardzo niespokojne i nie może znaleźć odpowiedniej pozycji nie należy zostawiać go samego, tylko siedząc przy nim ułatwić mu czas zasypiania.

 

Co może zaniepokoić rodzica podczas snu niemowlaka?

 • Początkowo niemowlak nie odróżnia dnia od nocy, może więc spać większość doby z przerwami na karmienie i w związku z potrzebami fizjologicznymi. Jedynym sposobem na zakomunikowanie rodzicom, że maluch jest głodny lub potrzebuje zmiany pieluszki jest płacz. Tak więc generalnie płacz nie jest czymś, co może niepokoić, aczkolwiek gdy maluch płacze zbyt długo, ma gorączkę czy znacznie się poci konieczna jest konsultacja z pediatrą.
 • Należy także pamiętać, że sen dziecka różni się od snu dorosłego. U malucha sen płytki stanowi aż 50% całkowitego czasu snu, podczas gdy u dorosłych ta faza to tylko 25%. Stąd tak łatwo o wybudzenie niemowlaka- nie jest zatem powodem do niepokoju częste budzenie dziecka w nocy.
 • Problemem natomiast może być bezdech u niemowląt. Co prawda pewna niestabilność oddechowa (krótkie przerwy w oddychaniu na 5-10 s) może być naturalnym elementem rozwoju malucha, aczkolwiek bezdech (czyli zatrzymanie oddechu u noworodka, które trwa co najmniej 20 sekund lub krótsze, ale z towarzyszącymi dodatkowymi objawami, tj. znacznym zwolnieniem czynności serca i/lub zmniejszeniem utlenowania krwi) może być objawem problemów z mózgiem, sercem lub dotyczyć innej choroby. Należy więc konsultować takie sytuacje z pediatrą.

Na dobry sen polecamy również herbatkę „Słodkich snów” marki Humana: https://humana-baby.pl/produkt/herbatka-slodkich-snow/

Loading...

Skomentuj wpis