Konkurs!
Humana Rossmann
Baner na stronie blog

Humana poleca

Zaparcia u dzieci

13 stycznia 2017 | Rating artykułu bloga
zaparcia u dzieci

Zaparcia to bardzo nieprzyjemny problem, który dotyczy nawet 30 % dzieci. Głównie są to maluchy w wieku 2-3 lat, jednak zdarza się, że z zaparciami muszą mierzyć się również niemowlęta. Co zatem należy zrobić, aby pomóc swojemu dziecku podczas zaparcia?

Jak rozpoznać zaparcie?

Zaparcie stolca definiuje się jako zbyt długie odstępy pomiędzy wypróżnieniami (wypróżnienia rzadziej niż 2 razy w tygodniu) i/lub oddawanie stolców z dużym wysiłkiem

Dodatkowymi objawami towarzyszącymi zaparciom są:

 • ból przy defekacji
 • oddawanie twardych i/lub obfitych stolców
 • brudzenie bielizny
 • niechęć dziecka do wypróżnienia
 • niewielka domieszka krwi w stolcu( u ok. 50% dzieci)

 

UWAGA: W przypadku niemowląt, które są karmione wyłącznie mlekiem matki wypróżnienia mogą występować raz na 1-2 tygodnie ze względu na to, że pokarm mamy jest przez nie w pełni trawiony. Nie jest to więc objaw zaparcia( jeśli oczywiście nie ma innych symptomów, które mogłyby o nim świadczyć).

Zaparcie czy inna dolegliwość?

Oprócz zaparcia rodzice mogą spotkać się z dyschezją. Nie należy tych 2 zaburzeń ze strony układu pokarmowego ze sobą mylić. Dyschezja występuje dość często u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, a do jej rozpoznania muszą być jednocześnie spełnione 2 kryteria:

 • trwający co najmniej 10 minut wysiłek i płacz, po którym niemowlę oddaje bez problemu miękki stolec
 • brak innych objawów(!)

Co ważne, ten typ zaburzenia ustępuje samoistnie, dlatego wystarczy tylko czekać i obserwować malucha czy nie dzieje się z nim nic niepokojącego.

Jakie są przyczyny zaparć?

W ponad 90 % przyczyną zaparć u dzieci są zaburzenia czynnościowe tzn. zaburzenia, które nie są związane z żadną chorobą organiczną. Chodzi głownie o błędy żywieniowe i niedojrzałość układu pokarmowego dziecka.

Zaparcia pojawiają się najczęściej w takich okresach, jak przejście z karmienia piersią na mieszanki sztuczne, zaprzestania zakładania pampersów, podjęcie zajęć w przedszkolu – dziecko świadomie powstrzymuje stolec, bo boi się bólu, który towarzyszy wypróżnieniu albo nie chce zmieniać dawnych przyzwyczajeń i nadal chce nosić pieluchę.

Jak postępować, aby pomóc maluchowi w trakcie zaparć?

W momencie, gdy rodzic rozpozna zaparcie u swojego dziecka powinien zastosować się do poniższych porad:

 1. Wzbogacić dietę malucha w warzywa, owoce, grube kasze, ciemne pieczywo oraz podawać odpowiednią ilość płynów.
 2. Zachęcać dziecko do aktywności fizycznej i ruchu. W przypadku niemowlaka pomocny może się okazać delikatny masaż brzuszka.
 3. Namówić malucha do próby defekacji 5–10 min po posiłkach-wtedy próby te mogą okazać się bardziej skuteczne.
 4. Założyć dzienniczek wypróżnień dziecka- ułatwi on lekarzowi dopasowanie ewentualnego leczenia.

 

Czy stosowanie leków jest konieczne?

Jeśli sama dieta i aktywność fizyczna dziecka nie pomoże w regulacji wypróżnień lekarz może zalecić zastosowanie środków farmakologicznych np. laktulozy, która jest lekiem osmotycznym o działaniu lekko przeczyszczającym.

Należy pamiętać, że leki podaje się dziecku tylko po konsultacji z lekarzem– nigdy na własną rękę.

O czym należy pamiętać?

Jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości czy dziecko ma problem z zaparciami powinien zgłosić się do lekarza. Zlekceważenie tego problemu może doprowadzić do przerodzenia się zaparć w zaparcia nawykowe, których wyleczenie będzie znacznie trudniejsze.

Przy zaburzeniach trawiennych polecamy mleko specjalistyczne: Humana Anticolic: https://humana-baby.pl/produkt/humana-anticolic-mleko-modyfikowane-w-proszku-przy-wzdeciach-zaparciach-i-kolkach-300g/

Loading...

Skomentuj wpis