Pozwólmy im odkrywać świat na własny sposób

Każdy maluszek czuje nieodpartą potrzebę odkrywania świata na własną rękę. To tutaj znajdziesz informacje, czego się spodziewać w danej fazie rozwoju.

Małe dziecko grające na rysunkowych klawiszach

Krótka wyprawa w głąb umysłu malucha

Czas przemija. Jeszcze nie tak dawno trzymałaś w ramionach swoje bezbronne maleństwo, które ledwo mogło obrócić się na bok – a teraz masz przed sobą pełnego życia malucha, który podąża własnymi ścieżkami.

Rozwój poznawczy
Małe dziecko z pędzelkiem do malowania
Rozwój motoryczny i poznawczy po pierwszych urodzinach

W dniu pierwszych urodzin, waga urodzinowa Twojego małego bohatera potroiła się – a jego zdolności motoryczne i poznawcze rozwinęły się równie szybko. Maluchy stają się niesamowicie niezależne i mobilne. Codzień uczą się i odkrywają multum nowych rzeczy i zaczynają interakcję z otoczeniem.

Uwidacznia się to przede wszystkim w rozwoju językowym. Gesty takie jak kiwanie i potrząsanie głową oznaczają „tak” oraz „nie”. Umiejętność wyrażania siebie i nazywania przedmiotów oraz ludzi rozwija się niesamowicie szybko.

Mowa
Tata czyta małemu dziecku na kanapie
Kiedy dzieci zaczynają mówić?

Około drugiego roku życia większośc dzieci rozumie proste zdania i polecenia. Pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia ich słownictwo zawiera około 200 do 300 słów – i w podobnym czasie są w stanie świadomie używać około 50 słów.
Nie przejmuj się jeśli umiejętności językowe Twojego dziecka różnią się od innych. Każdy mały bohater ma indywidualne tempo rozwijania swoich super mocy. Ze względu na różnice indywidualne, nasze liczby i wiek w zakresie rozwoju języka dziecka służą jedynie jako ogólne wskazówki.

Po drugich urodzinach
Mały chłopiec bawi się w odkurzanie
Czego się spodziewać po drugich urodzinach

Ciało i umysł Twojego dziecka po drugich urodzinach nadal będą się znacznie rozwijać. Masa mózgu jest teraz tylko o około 25% mniejsza niż w przypadku osoby dorosłej - powstało około 100 bilionów synaps.
Zdolności motoryczne, poznawcze i językowe twojego małego bohatera naprawdę się rozwijają. Niezależnie od tego, czy chodzi o wspinaczkę, skakanie, jazdę na rowerze trójkołowym, zabawę w chowanego czy nazywanie - Twoje dziecko chce dać z siebie wszystko. Jednocześnie wkraczają w nową fazę rozwoju osobowości i siły woli. Zaczyna się „bunt dwulatka” i wielu rodziców zadaje sobie pytanie: „Co się stało z moim słodkim małym dzieckiem?”. Nie panikuj! To normalne. Twoje dziecko po prostu przeżywa wiele nowych emocji i jeszcze nie nauczyło się radzić sobie z frustracją i złością. Teraz nadszedł czas na wrażliwość rodziców i mnóstwo empatii.

Czy wiesz, że...?

Kwas alfa-linolenowy (ALA) jest szczególnie ważny dla rozwoju komórek mózgu i nerwów. ALA jest niezbędnym kwasem tłuszczowym omega-3, którego organizm nie może sam wytworzyć i dlatego musi być dostarczany poprzez pożywienie.

To może Cię zainteresować

  • Idealny plan żywieniowy dla maluchów
  • Barwne pomysły na zabawy edukacyjne
  • Pomysły na instrumenty muzyczne DIY
Żywienie malucha
Chłopczyk podoszący rysunkową sztangę
Może i jestem mały, ale.. ojej jestem silny!

Mali bohaterowie każdego dnia wyznaczają sobie nowe wyzwania by stać się większym i silniejszym. Mamusia i Tatuś mogą w tym bardzo pomóc poprzez prawidłowo dobrany plan żywieniowy.

Dowiedz się więcej
Aktywności edukacyjne
Chłopczyk z pędzelkiem i sztalugą
Barwne pomysły na zabawy edukacyjne

Malowanie palcami wzbudza ciekawość i kreatywność. Twój mały bohater może rozwijać swoją wyobraźnię bez pędzelka.

Dowiedz się więcej
Pomysły na instrumenty DIY
Gitara myHumana Pack
Pomysły na instrumenty DIY

Czas stworzyć muzykę! Twoje dziecko lubi bawić się rękami i słuchać nowych dźwięków? W takim razie nasze instrumenty to świetny pomysł na kolejny projekt. Nie tylko ćwiczysz zdolności moto-ryczne i narządy zmysłów swojego małego bohatera, ale także zapewnisz mu przy tym świetną zabawę.

Dowiedz się więcej
powrót do góry