Zbliżenie na buzię niemowlaka

Znaczenie witamin i mikroelementów w diecie małego dziecka


Witamina D3 dla dzieci i niemowląt

Każdy rodzic z pewnością nie raz słyszał jak ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości witamin do organizmu dziecka. Witaminy bowiem są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i przebiegu wielu ważnych dla zdrowia procesów. Na szczególną uwagę zasługuje witamina D3, która należy do tych witamin, których suplementacja okazuje się w pewnych okresach życia niezbędna. Sprawdź informacje na temat witaminy D3 dla niemowląt i starszych dzieci.
Witamina D3 – właściwości

Witamina D3 jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Może być syntezowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego (UV) lub można ją dostarczyć do organizmu wraz z pokarmem. Do głównych źródeł witaminy D3 w diecie należą:

    Ryby
    Jaja
    Oleje roślinne
    Orzechy
    Niektóre warzywa i produkty zbożowe

W przypadku syntezy witaminy D3 pod wpływem promieniowania UV ważne jest, aby pamiętać, że synteza ta zachodzi w różnym stopniu w zależności od ekspozycji na słońce – w okresie zimowym będzie znacznie obniżona i właśnie wtedy należy szczególnie przemyśleć sprawę ewentualnej suplementacji witaminy D3.
Witamina D3 – rola w organizmie

Witamina D3 odgrywa znaczącą rolę w organizmie człowieka, a szczególnie u niemowlaka. Wpływa ona bowiem na:

    Prawidłowy rozwój mocnego szkieletu (stan kości, zębów)
    Wchłanianie wapnia i fosforu z jelit
    Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego
    Stan skóry (łagodzi stany zapalne skóry)
    Odporność organizmu

Stąd tak ważne jest, aby nie dochodziło do niedoboru witaminy D3 u niemowlaka i starszego dziecka.

Niedobór witaminy D3 u dzieci

Ze względu na to, że dzieci coraz więcej czasu spędzają w pomieszczeniach zamkniętych i nie są wystawiane na promieniowanie słoneczne pojawia się problem niedoboru witaminy D3 w ich organizmach. Dotyczy to dzieci nieco dojrzalszych. Co najgorsze, skutki niedoboru tej witamy są poważne.

Najbardziej niebezpieczna jest krzywica, czyli choroba, w której dochodzi do upośledzenia wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, co z kolei prowadzi do zaburzenia struktury kości – stają się one miękkie, słabo uwapnione i podatne na odkształcenia. W związku z tym w przyszłości u maluchów z niedoborem witaminy D3 może dochodzić do zaburzeń mineralizacji kości, spowolnienia procesu ich wzrostu, a w konsekwencji do osteopenii (utraty masy kości) i osteoporozy. Mówiąc wprost, dzieci takie będą niższe niż powinny, a ich kości będą bardziej narażone na złamania.
Inne skutki niedoboru witaminy D3 u dzieci:

    wady postawy,
    słabe, kruche zęby,
    stany zapalne skóry,
    zwiększona podatność na infekcje.

Witamina D3 – dawkowanie i ewentualna suplementacja witaminy D3 u niemowląt

W przypadku niemowląt karmionych piersią systematyczne podawanie witaminy D3 jest konieczne, gdyż mleko mamy nie zawiera odpowiedniej ilości tej witaminy. Zazwyczaj zaleca się podawanie 400 jednostek międzynarodowych (j.m.) na dobę, preparaty witaminy D3 są dostępne w kroplach lub kapsułkach.

Natomiast jeśli chodzi o maluchy karmione mlekiem modyfikowanym, dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna, ponieważ te mleka zawierają odpowiednią dawkę witaminy D3 (pod warunkiem, że dziecko zjada zalecaną ilość mleka). Ocena potrzeby suplementacji w tym przypadku należy do lekarza pediatry.
Przedawkowanie witaminy D3 u dzieci

WAŻNE: Nigdy nie należy podawać dziecku witaminy D3 w większej dawce niż zaleconej przez lekarza, ponieważ nadmiar witaminy D3 jest również szkodliwy dla tak małego organizmu. Przedawkowanie witaminy D3 u dzieci może doprowadzić do zatrucia witaminą i/lub uszkodzenia nerek malucha.


Żelazo dla niemowląt

Rola żelaza, zapotrzebowanie na żelazo u niemowlaka

Żelazo należy do mikroelementów, czyli do pierwiastków, na które zapotrzebowanie u człowieka wynosi poniżej 100 mg na dobę. Niemniej jednak jego rola jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Żelazo dla niemowląt odgrywa szczególnie ważną rolę – jest niezbędne dla rozwoju funkcji poznawczych.
Rola żelaza dla niemowląt

Żelazo jest pierwiastkiem, który odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest składnikiem wielu komórek, ale najwięcej (aż około 70%) żelaza znajduję się w hemoglobinie, czyli w białku krwi, którego główną funkcją jest transport tlenu.

Znaczna ilość żelaza występuje także w mioglobinie, czyli białku znajdującym się w mięśniach, którego rola związana jest z magazynowaniem tlenu. Żelazo wchodzi również w skład enzymów, które biorą udział w metabolizmie komórek.

Żelazo dla niemowląt i dzieci odgrywa szczególną rolę, ponieważ jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a w związku z tym jego odpowiednia podaż w diecie dziecka może wspierać rozwój funkcji poznawczych.
Zapotrzebowanie na żelazo u niemowlaka

Mleko mamy do 6 miesiąca życia dziecka (urodzonego o czasie) w pełni pokrywa zapotrzebowanie niemowlaka na żelazo. Niemowlęta, które są karmionemlekiem modyfikowanym, powinny otrzymywać produkty zastępujące mleko kobiece wzbogacane żelazem (4-8 mg/l), natomiast w przypadku mieszanek do żywienia następnego, powinny one być wzbogacone w żelazo, aczkolwiek nie określa się jaka jego ilość byłaby optymalna.

Należy jednak pamiętać, że od 6 miesiąca życia w diecie niemowlaka powinny pojawić się pokarmy uzupełniające, zawierające żelazo. Produkty bogate w żelazo, dla dzieci, to między innymi mięso, pieczywo, kasze, jaja, niektóre warzywa (np. buraki czy zielony groszek) i rośliny strączkowe (fasola czy bób).
Niedobór żelaza u niemowlaka, a anemia

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem ESPGHAN, niedokrwistość z niedoboru żelaza u niemowląt i małych dzieci występuje rzadko. W związku z tym mamy, których maluchy urodziły się o czasie, nie powinny się nadmiernie martwić o to, że ich dziecko będzie miało anemię (czyli zbyt niski poziom hemoglobiny we krwi).
Suplementacja żelaza u niemowląt

Zgodnie z zaleceniami, nie ma potrzeby, aby niemowlętom i małym dzieciom, które zostały urodzone o czasie i są zdrowe, podawać żelazo dodatkowo (tzn. że ilość żelaza znajdująca się w podawanych pokarmach jest zazwyczaj wystarczająca).

W przypadku niemowląt z grupy ryzyka (np. ograniczona możliwość spożywania pokarmów uzupełniających zawierających żelazo, niski standard życia) profilaktyczne podawanie żelaza może być uzasadnione.

Decyzję o ewentualnej suplementacji żelaza podejmuje pediatra.


Witamina K dla noworodka

Dlaczego jej podawanie jest tak ważne?

Coraz więcej słyszy się o nowych „modach” w medycynie, które powoli przybywają do Polski z krajów zachodnich. Jedną z takich „nowinek” jest rezygnacja z podawania noworodkom zastrzyku z witaminą K po porodzie. Warto dowiedzieć się zatem dlaczego podawanie witaminy K dla noworodka jest tak ważne i jakie mogą być konsekwencje niedoboru tej witaminy w organizmie dziecka.
Witamina K dla niemowląt – kilka podstawowych informacji

Witamina K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a jej rolą jest udział w krzepnięciu krwi. U zdrowych starszych dzieci i dorosłych jest produkowana przez bakterie jelitowe, a produkcja ta pokrywa nawet do 96% zapotrzebowania na tę witaminę.

W przypadku noworodków jest nieco inaczej, ponieważ ich przewód pokarmowy jest względnie jałowy (brakuje bakterii, które zajmowałyby się syntezą witaminy K).
Jakie są skutki niepodania witaminy K po porodzie?

U niektórych noworodków, które nie otrzymają witaminy K po porodzie, mogą wystąpić krwawienia z różnych narządów i części ciała (np. z przewodu pokarmowego czy układu moczowego), czyli tzw. choroba krwotoczna noworodków (a wedle aktualnego nazewnictwa „krwawienia związane z niedoborem witaminy K.)

Czasami między 2. a 12. tygodniem życia mogą się ujawnić późne objawy niedoboru witaminy K w postaci krwawień do skóry, z przewodu pokarmowego oraz szczególnie groźne dla życia wylewy krwi do mózgu.

Witamina K – od kiedy podawać ją dziecku i w jakich przypadkach?

Jeśli maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym to jego „własna produkcja” witaminy K rozpoczyna się po 2 tygodniu życia. U tych dzieci (oprócz podania witaminy K przez lekarza w 1 dobie życia) dodatkowa suplementacja witaminą K nie jest wskazana, ponieważ mleka modyfikowane zawierają jej odpowiednie dawki.

Gdy maluch jest karmiony wyłącznie mlekiem mamy podawanie witaminy K jest konieczne, ponieważ jelita tych dzieci zasiedlają najpierw inne bakterie, które nie zajmują się syntezą tej witaminy. Na dodatek witamina K jest obecna w mleku matki w bardzo małych ilościach, a u kobiet stosujących dietę ubogą w witaminę K, ilość ta nie jest wystarczająca, by pokryć dzienne zapotrzebowanie niemowlęcia. Brak dodatkowej suplementacji mógłby doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia malucha krwotoków.
Jak długo podawać dziecku witaminę K? Jaka dawka witaminy K dla niemowląt jest wskazana?

Noworodkom karmionym wyłącznie piersią należy podawać 25 µg witaminy K codziennie przez pierwsze 3 miesiące życia.

Natomiast jeśli dziecko jest karmione mlekiem mamy, a dodatkowo jest dokarmiane mlekiem modyfikowanym sprawę ewentualnej dodatkowej suplementacji witaminy K należy omówić z lekarzem.


Jakie witaminy dla niemowlaka stosować?

Witaminy są niezbędnymi składnikami odżywczymi do prawidłowego rozwoju noworodka. Niestety, ilość niektórych witamin, dostarczanych niemowlęciu wraz z pokarmem mamy, może nie być wystarczająca, dlatego niezbędna jest odpowiednia suplementacja i uzupełnienie tych braków. Jakie witaminy dla noworodka się stosuje i w jakich ilościach? Co może spowodować ich niedobór? 

Witamina D dla noworodka

Witamina D jest bardzo ważna w życiu niemowlęcia i należy ją podawać od urodzenia. Jej niedobór doprowadzić może do:

  • krzywicy,
  • niskiego wzrostu,
  • słabej kondycji dziecka,
  • zaburzenia pracy narządów i tkanek.

W przeciwieństwie do dorosłych, niemowlęta powinny przyjmować witaminę D przez cały rok – nie mają one bowiem dostatecznego kontaktu ze słońcem, aby w okresie wiosenno-letnim otrzymać odpowiednią dawkę witaminy dzięki promieniom słonecznym.

Witamina D ma nieoceniony wpływ na organizm dziecka:

  • pomaga utrzymać odpowiedni poziom wapnia we krwi,
  • wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • dba o zdrowie zębów
  • hamuje rozwój próchnicy.

 

Witamina D3 dla niemowląt

Według najnowszych zaleceń lekarskich podczas karmienia piersią należy od początku podawać noworodkom witaminę D3. Wskazana dawka to 400 j.m. w sytuacji, gdy lekarz nie ustali większego dawkowania. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zazwyczaj nie jest to konieczne, gdyż zawiera ono w składzie witaminę D3 – chyba, że lekarz zaleci dodatkowe jej stosowanie w sytuacji gdy np. dziecko jest wcześniakiem. Witaminę podaje się przed lub po posiłku, by jej przyswajalność była jak największa.

Zobacz witaminę D3 w ofercie Humana Baby

Witamina K dla noworodka

Witamina K odpowiada za procesy krzepnięcia krwi w organizmie. Dzieci rodzą się z niskim poziomem tej witaminy w organizmie, przez co konieczne jest jej uzupełnienie. Konsekwencją niedoboru witaminy K u noworodków może być choroba krwotoczna. Jak jeszcze działa witamina K?

  • wzmacnia naczynia krwionośne,
  • przyspiesza gojenie ran,
  • wspiera mineralizację kości.

Po porodzie na oddziale noworodkowym dziecko dostaje w ciągu pierwszych 5 godzin życia zastrzyk domięśniowy  z 1 miligramem witamin K. Dawka to została wyznaczona na podstawie raportu Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia w 2016 roku. W przypadku wcześniaków jest ona zmieniana i uzależniona od wagi dziecka.   

Jeszcze do niedawna uważano, że dawka witaminy K podana noworodkowi zaraz po porodzie nie starcza na długo, co może się przyczynić do powstania choroby krwotocznej w późniejszym okresie. W związku z tym zalecano suplementację witaminy K u noworodków w postaci kropelek także w kolejnych miesiącach życia. Obecnie jednak wg. neonatologów dawka witaminy K podawana noworodkowi po porodzie jest wystarczająca, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.

Dodatkowa suplementacja dla noworodka – kwasy DHA

Co jeszcze warto stosować, aby dbać o zdrowie i prawidłowy rozwój niemowlęcia? Bez wątpienia kwasy DHA, których działanie to:

  • modulowanie błon komórkowych,
  • rozwój kości,
  • dbanie o gęstość mineralną kości,
  • wzmocnienie odporności niemowląt.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że badania wykazują iż stosowanie jednocześnie witaminy D3 + kwasów DHA pozytywnie wpływa na rozwój motoryczny u niemowląt.

Zobacz: Humana benelife D3 + DHA

Witaminy dla noworodka – wspieramy rozwój maluszka!

Jak widać, odpowiednia suplementacja ma nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie naszych pociech, ale także może znacząco przyczynić się do szybszego nabywania umiejętności takich jak raczkowanie czy chodzenie! 

Niedobór witamin może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia niemowląt, dlatego nie należy bagatelizować zaleceń lekarzy i stosować zalecane dawki dzienne witamin i suplementów.

powrót do góry