Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Ulewanie u niemowląt to dość często występujący objaw, gdyż według statystyk dotyczy ok 30-40% niemowląt do ok. 4-go miesiąca życia. Zazwyczaj jest to objaw fizjologicznej niedojrzałości tzw. zwieracza wpustu żołądka, który mija samoistnie po uzyskaniu dojrzałości tego specjalnego mięśnia.
Ulewanie – co to właściwie jest?
Ulewanie jest to samoistne cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej i z niej ulewającej się na zewnątrz, występuje ono w krótkim czasie po karmieniu. Najczęściej z buzi malucha wydostaje się nieznaczna ilość pokarmu, jest to zatem ilość, która nie ma wpływu na to, że maluch będzie sygnalizował szybciej głód po incydencie ulewania – to ważne, aby wzrastanie dziecka nie było zaburzone
Ulewanie u niemowlaka – co to jest?
Ulewanie jest to samoistne cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej i z niej ulewającej się na zewnątrz, występuje ono w krótkim czasie po karmieniu. Najczęściej z buzi malucha wydostaje się nieznaczna ilość pokarmu, jest to zatem ilość, która nie ma wpływu na to, że maluch będzie sygnalizował szybciej głód po incydencie ulewania – to ważne, aby wzrastanie dziecka nie było zaburzone.
Jak odróżnić ulewanie od wymiotów u niemowląt?
Należy zwrócić uwagę na to, aby nie mylić ulewania z wymiotami.
Ulewanie u niemowlaka charakteryzuje się cienkim strumieniem, wypływającym powoli z buzi malucha, nierzadko przy odbijaniu. Podczas ulewania, z buzi niemowlaka, wypływa zazwyczaj niewielka ilość pokarmu.
Wymioty u niemowląt występują, gdy mamy do czynienia z gwałtownym (pod dużym ciśnieniem), chlustającym wypływem większej ilości pokarmu z buzi malucha.
Jeśli rodzic nadal nie jest pewny i nie potrafi stwierdzić czy to ulewanie, czy wymiotowanie, najlepszym wyjściem jest konsultacja z pediatrą, gdyż wymioty są znacznie bardziej niebezpieczne – często są objawem rozwijającej się choroby. Brak konsultacji z lekarzem, w wyżej wymienionej sytuacji, może mieć negatywny wpływ na zdrowie i dalszy rozwój dziecka.
Dlaczego noworodek ulewa? Przyczyny ulewania u niemowląt
Najczęstszą przyczyną ulewania u niemowląt jest niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka. Mówiąc dokładniej, mięsień zwieracz, który znajduje się pomiędzy przełykiem a żołądkiem jest słabo napięty, nie zamyka ujścia żołądka, przez co pokarm nie jest zatrzymywany i się cofa. Takie zjawisko nazywa się ulewaniem.
Inne możliwe przyczyny ulewania:
Co zrobić, gdy dziecku się ulewa?
Przede wszystkim stosujmy się do kilku zasad:
Kiedy dziecko przestaje ulewać?
Ulewanie to dolegliwość, która mija mniej więcej ok. 4. miesiąca życia. Samo ulewanie, szczególnie niewielką ilością pokarmu, przy braku innych dodatkowych objawów nie jest powodem do niepokoju i zazwyczaj nie wymaga żadnych zmian w diecie malucha.
Ewentualnie rodzic niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym może spróbować podać dziecku mleka pomagające w ulewaniu – oznakowane symbolem AR (zobacz: Humana AR przeciw ulewaniom).
Natomiast jeśli pojawi się jakikolwiek z poniższych objawów:
należy skonsultować się z pediatrą, który wdroży odpowiednie leczenie.