Karmienie piersią — Twoje najpiękniejsze chwile z dzieckiem.

Więź pomiędzy Tobą, a dzieckiem nigdy nie będzie tak silna jak podczas karmienia piersią. Dlatego tak bardzo zależy nam, aby każda mama mogła karmić naturalnie. Podzielimy się paroma wskazówkami, które pomogą Ci sprawić, aby był to czas intymnego kontaktu z dzieckiem.

Dobre dla Twojego dziecka — dobre dla Ciebie

Karmienie piersią nie tylko wzmacnia więź pomiędzy matką i dzieckiem, ale wywiera również korzystny wpływ na Ciebie jako matkę. Na przykład, u kobiet karmiących piersią macica szybciej się obkurcza, są one mniej podatne na zachorowanie oraz czują się spokojniejsze. W perspektywie długoterminowej, karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników.*

*Źródła: Abou-Dakn M (2018). Gesundheitliche Auswirkungen des Stillens auf die Mutter. Bundesgesundheitsblatt Gesundheitsforschung Gesundheitsschutz 61 (8), 986–989.

Krol KM et al (2018). Psychological effects of breastfeeding on children and mothers. Bundesgesundheitsblatt Gesundheitsforschung Gesundheitsschutz 61 (8), 977–985.

Co jest mi potrzebne do karmienia piersią?

Do karmienia piersią wystarczysz Ty i Twoje dziecko. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek, które uczynią karmienie piersią łatwiejszym dla Ciebie i Twojego dziecka, a Wasze wspólne doświadczenie – niezapomnianym. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie listę kontrolną.  

Lista kontrolna mamy karmiącej piersią

Mama z bobasem w nosidełku

Po porodzie każda mama ma mnóstwo pytań na temat karmienia piersią. Udzi

  • Dlaczego karmienie piersią i mleko kobiece są tak ważne?

    Dowiedziono naukowo, że dzieci karmione piersią rzadziej chorują, np. na biegunkę czy zapalenie ucha środkowego, w porównaniu do dzieci karmionych sztucznie.* Dzieje się tak, ponieważ mleko matki zawiera mnóstwo przeciwciał, które pomagają w rozwoju układu odpornościowego noworodka. Ponadto, zawartość składników odżywczych w mleku kobiecym dostosowuje się do potrzeb niemowlęcia w trakcie jego rozwoju.

    *Źródła: Rouw E et al (2018). Bedeutung des Stillens für das Kind. Bundesgesundheitsblatt Gesundheitsforschung Gesundheitsschutz 61 (8), 945–951.

  • Jak często powinnam karmić dziecko piersią?

    Twoje dziecko "powie" Ci, czego potrzebuje. Z czasem nauczysz się interpretować jego sygnały. Pozwól maluszkowi pić tak często i tak dużo jak tylko ma ochotę, szczególnie na początku, gdy kieruje się wyłącznie głodem. W tym czasie prawdopodobnie będzie wymagało karmienia co 2-3 godziny. Regularny rytm karmień co 4 godziny rozpocznie się nie wcześniej niż w 6-8. tygodniu życia. 

  • Czy dziecko zjada odpowiednią ilość pokarmu?

    Naturalnie, jako mama chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko zjada odpowiednią ilość pokarmu, tak by jego brzuszek był pełny i zdrowy. Ponieważ trudno jest oszacować, jaką ilość mleka wypiło dziecko, możesz kierować się poniższymi wskazówkami:

    • dziecko obejmuje ustami prawie całą brodawkę i energicznie ssie, tak że wypływa z niej mleko
    • dziecko ssie pierś około 6-8 razy w ciągu 24 godzin, a w pierwszych tygodniach życia nawet częściej
    • dziecko wygląda na zadowolone i zdrowe — kiedy nie śpi jest aktywne i żywe
    • każdego dnia dziecko przybiera na wadze i moczy kilka pieluszek

    Jeśli masz poczucie, że dziecko się nie najada, a Twoje mleko mu nie wystarcza, porozmawiaj z położną lub doradcą laktacyjną o tym, jak możesz zaspokoić jego potrzeby.

  • Ile czasu powinno trwać karmienie?

    To jak długo trwa karmienie zależy od dziecka. Jeśli dziecko rzeczywiście pobiera pokarm (a nie ssie piersi w celu wyciszenia się), możesz kontynuować karmienie. Na początku jednak zaleca się, aby dziecko jadło przez około 10 minut z jednej piersi, a następnie z drugiej do momentu aż poczuje się najedzone. Pomiędzy zmianą piersi możesz zrobić krótką przerwę na odbicie. 

    Aby uniknąć zatkania przewodu mlekowego, zaczynaj karmienie raz od lewej piersi, a raz od prawej i upewnij się, że dziecko opróżnia obie piersi.

  • Czy leki przenikają do mleka matki?

    Ogólnie rzecz biorąc, substancje znajdujące się w krwiobiegu matki mogą przenikać również do jej mleka (w różnym stopniu). Dlatego powinnaś zawsze skonsultować się z położną, ginekologiem lub pediatrą, zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek leki.

  • Czy w okresie karmienia piersią mogę uprawiać sport?

    Nie ma powodu, abyś przestała uprawiać sport w okresie karmienia piersią. Zanim jednak wrócisz do sportu, powinnaś pod okiem specjalisty wzmocnić mięśnie dna miednicy, wykonując ćwiczenia przeznaczone dla kobiet po porodzie. Skonsultuj się z położną i zapytaj, kiedy bezpiecznie możesz zacząć wykonywać takie ćwiczenia.

  • Jakich sportów powinnam unikać, a jakie sporty są wskazane?

    Kiedy powracasz do sportu po uprzednim wzmocnieniu mięśni dna miednicy pod okiem specjalisty, pamiętaj, że hormony odpowiadające za laktację utrzymują Twoje ciało w otwartym i rozmiękczonym stanie po to, aby przepływ mleka był odpowiedni. Dlatego lepiej będzie, jeśli zapomnisz o dyscyplinach takich jak squash czy tenis, które nierzadko wymagają od gracza zatrzymania się w biegu. Pływanie, Nordic walking, joga czy jazda na rowerze będą zdecydowanie lepszym wyborem. Jeżeli dodatkowo nosisz dobrze dopasowany biustonosz do karmienia piersią, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uprawiała sport.

  • Od kiedy mogę zacząć ściągać pokarm i o czym muszę pamiętać?

    Jest czymś naturalnym, że mamy karmiące piersią od czasu do czasu robią sobie wolne i w tym czasie powierzają opiekę nad dzieckiem komuś innemu. Zachęcamy Cię jednak, abyś potraktowała pierwsze 8 tygodni życia Twojego dziecka jako szczególny czas ochrony po porodzie. Wiele mam od razu wraca do codziennych obowiązków, nadmiernie się przy tym obciążając. Zapominają, że sprowadzenie dziecka na świat wymaga  ogromnego wysiłku, po którym powinny dać sobie czas na odpoczynek oraz na to, by zapoznać się z nowo narodzonym dzieckiem. Kiedy już to nastąpi, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na nowo zaczęła ćwiczyć lub wychodzić do kina. Porozmawiaj ze swoją położną na temat ściągania pokarmu, sposobów jego przechowywania i podgrzewania, a także ilości, jaką powinno spożywać dziecko. Do tego czasu dziecko nauczy się jeść z piersi i okazjonalne karmienie z butelki mu nie zaszkodzi, o ile będzie stanowiło wyjątek. 

Jakie składniki odżywcze są ważne dla kobiet karmiących?

Tap on Spots To find out more

Białko

Twoje dziecko potrzebuje dużej ilości białka, aby jego ciało i poszczególne narządy mogły prawidłowo się rozwijać. Jest to najważniejszy budulec naszych komórek.

Wraz z mlekiem dziecko otrzymuje od Ciebie energię i składniki odżywcze. Dlatego zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie w okresie karmienia piersią, gdyż dostarcza Tobie i dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Białko pochodzenia zwierzęcego i roślinnego to doskonałe połączenie. Do źródeł białka zwierzęcego zaliczamy: mleko, jogurty, twaróg, sery, jajka, ryby i chude mięso. Natomiast źródła białka roślinnego obejmują m.in. ziemniaki, orzechy, produkty pełnoziarniste itp. Zbilansowana dieta wegetariańska nie stanowi zwykle problemu, szczególnie jeśli kobieta spożywa nabiał i jaja (laktoowowegetarianizm). Jeżeli zaś jesteś na diecie wegańskiej, radzimy skonsultować się ze specjalistą ds. żywienia.

 

 

Węglowodany

Węglowodany, które z pomocą hormonów insuliny i glukagonu regulują poziom cukru we krwi, są ważnym źródłem energii.

Jeżeli nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości paliwa, szybko poczujesz się osłabiona. Ważne jest, aby przy wyborze źródła energii kierować się jakością. Węglowodany złożone, takie jak produkty pełnoziarniste, warzywa, ziemniaki i owoce powoli uwalniają energię do organizmu, ponieważ zawierają błonnik i zapewniają uczucie sytości na dłużej. Dla porównania, słodycze zaspokajają głód na krótką chwilę i powodują, że masz ochotę sięgnąć po więcej.

Tłuszcze

Tłuszcze są ważne dla rozwoju Twojego dziecka, ponieważ stymulują wzrost.

Dzienne spożycie odpowiedniej ilości tłuszczów (do 80 g)* pozwala zaspokoić zapotrzebowanie dziecka na ten składnik, a także dostarcza niezbędnych witamin, które mogą zostać przyswojone tylko po związaniu się z cząsteczką tłuszczu. Najlepiej jest spożywać tłuszcze roślinne wysokiej jakości (np. olej z nasion rzepaku i słonecznikowy oraz oliwę z oliwek), a także orzechy (np. włoskie). Nie powinnaś przesadzać z produktami o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu, takimi jak niektóre wędliny, frytki, majonez, sosy, ciasta itp.

*Źródło: DGE, DACH-Referenzwerte für die Nährstoffzufuhr, 2. Auflage, 5. aktualisierte Ausgabe 2019

Witaminy

Wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie zależy od równowagi witamin. Jeśli Twoja dieta jest zbilansowana, nie musisz martwić się o niedobór witamin, nawet w okresie karmienia piersią.

Do najważniejszych źródeł witamin należą: owoce, warzywa oraz nabiał. Aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę witamin kupuj świeże lub mrożone owoce i warzywa, spożywaj je na surowo lub gotuj na parze bądź w niewielkiej ilości wody. Zielone warzywa liściaste oprócz niezbędnych witamin zawierają również bardzo ważny kwas foliowy.

Minerały i mikroskładniki

Twój organizm potrzebuje niewielkiej ilości mikroskładników. Spożywane codziennie zbilansowane posiłki zapewnią Ci odpowiednią ilość mikroskładników, poza kilkoma wyjątkami. Poniższe składniki pełnią szczególnie ważną rolę:

wapń i fosfor

ważne minerały z punktu widzenia rozwoju oraz zdrowia zębów i kości, zarówno u mamy, jak i dziecka. Dobrym źródłem tych składników jest mleko i nabiał.

żelazo

bez żelaza krew nie mogłaby spełniać swojej funkcji. Żelazo odpowiada za produkcję hemoglobiny (Hb), pigmentu barwiącego krew na kolor czerwony. Zadaniem hemoglobiny jest transportowanie tętnicami tlenu z płuc do każdej komórki w ciele. Doskonałym źródłem żelaza są: mięso, orzechy, pieczywo pełnoziarniste, jarmuż, proso i owies. Witamina C wspomaga przyswajanie żelaza ze źródeł roślinnych. To połączenie jest szczególnie ważne u wegetarian.

żelazo

bez żelaza krew nie mogłaby spełniać swojej funkcji. Żelazo odpowiada za produkcję hemoglobiny (Hb), pigmentu barwiącego krew na kolor czerwony. Zadaniem hemoglobiny jest transportowanie tętnicami tlenu z płuc do każdej komórki w ciele. Doskonałym źródłem żelaza są: mięso, orzechy, pieczywo pełnoziarniste, jarmuż, proso i owies. Witamina C wspomaga przyswajanie żelaza ze źródeł roślinnych. To połączenie jest szczególnie ważne u wegetarian.

jod

Twoje dziecko potrzebuje jodu do rozwoju intelektualnego. W okresie karmienia piersią jod, który przenika do mleka matki, musi być uzupełniany. Oprócz spożywania soli jodowanej, zalecamy, po konsultacji z lekarzem, przyjmowanie suplementów diety zawierających jod (100µg jodu dziennie).*

* Źródło: DGE, DACH-Referenzwerte für die Nährstoffzufuhr, 2. Auflage, 5. aktualisierte Ausgabe 2019.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące karmienia piersią.

  • Jedzenie za dwoje! O ile więcej powinnam jeść w okresie karmienia piersią?

    Wraz z mlekiem przekazujesz dziecku dużą ilość własnej energii i składników odżywczych. Dlatego powinnaś dostarczać organizmowi więcej kalorii niż przeciętna kobieta. Karmienie piersią oznacza dla Twojego organizmu ciężką pracę. Jeżeli karmisz wyłącznie piersią, będziesz potrzebowała dodatkowo 500 kcal/dziennie, aby wyprodukować wystarczającą ilość pokarmu. Szczególne znaczenie ma dieta zbilansowana. Nie ma natomiast konieczności, abyś zmieniała dotychczasową dietę. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę następujące podstawowe zasady, które obowiązują również w okresie ciąży:

    • spożywaj dużą ilość produktów pochodzenia roślinnego i pij niesłodzone napoje
    • spożywaj umiarkowaną ilość produktów pochodzenia zwierzęcego
    • spożywaj tylko niewielką ilość tłuszczu i cukru

    Pięć lub sześć małych posiłków w ciągu dnia to lepsze rozwiązanie niż trzy duże. Kilka razy dziennie powinnaś spożywać białko. Oczywiście świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste oraz ziemniaki są równie ważne.

  • Jak mogę zaspokoić dodatkowe potrzeby organizmu? Jakie posiłki jeść?

    Jeśli karmisz wyłącznie piersią, powinnaś dostarczać organizmowi dodatkowo 500 kcal dziennie. Twój organizm częściowo zaspokaja potrzeby energetyczne korzystając z tkanki tłuszczowej, która odłożyła się w okresie ciąży. Pozostała część pochodzi ze spożywanych przez Ciebie pokarmów. Pamiętaj jednak, abyś spożywała produkty bogate w składniki odżywcze, nawet jeśli ich wartość energetyczna jest niska. Jest tak dlatego, że w okresie karmienia piersią zapotrzebowanie na składniki odżywcze zwiększa się znacznie bardziej niż zapotrzebowanie na energię.

    Kiedy karmisz piersią nie musisz wprowadzać specjalnej diety. Możesz jeść na co tylko masz ochotę. Pamiętaj jednak o unikaniu alkoholu. 

    Przygotowaliśmy menu złożone z czterech posiłków, zawierających zdrowe, odżywcze produkty o zawartości około 500-600 kcal każdy*

    • bułeczka z rybą : 1 bułka żytnia + 100g łososia + 1 liść dowolnej sałaty + 1 szklanka wody z syropem jabłkowym
    • kanapka z serem i zupa: 1 kromka chleba pełnoziarnistego + 1 łyżeczka margaryny lub masła + 1 nieduży plaster sera + 1 miska zupy warzywnej z makaronem
    • kanapka: 2 kromki chleba pełnoziarnistego + 2 plasterki sera + 2 łyżeczki margaryny + 1 jogurt + 1 łyżeczka siekanych orzechów + 1 owoc
    • ciepły posiłek: 1 porcja (100g) ryby + 1 łyżka oleju rzepakowego + 2 duże ziemniaki + 6 łyżek warzyw + 1 miseczka sałatki owocowej

    * Źródło: "Die beste Ernährung für Baby und Kleinkind" von Ute Alexy und Anette Hilbig, S.52.

  • Jak prawidłowo się odżywiać w okresie karmienia piersią?

    Ważne jest, aby Twoja dieta była prawidłowa i zdrowa, tak by Twoje ciało mogło się możliwie szybko zregenerować po wysiłku związanym z ciążą i porodem. To pomoże Ci również znieść fizycznie wymagający okres karmienia piersią. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak optymalnie dostosować swoją dietę do potrzeb karmienia piersią:

    • zatroszcz się o zróżnicowaną, zbilansowaną dietę i regularne spożywanie posiłków 
    • każdego dnia na talerzu powinna znaleźć się duża ilość owoców i warzyw 
    • nie musisz rezygnować z chudego mięsa, wędlin oraz jaj, pod warunkiem, że będziesz je spożywać w umiarkowanej ilości
    • najlepiej będzie, jeśli dwa razy w tygodniu na talerzu znajdzie się ryba, w tym raz ryba tłusta, taka jak łosoś, makrela lub śledź
    • spożywaj około 300-450 g mleka i nabiału dziennie
    • dostarczaj organizmowi odpowiedniej ilości jodu; oprócz spożywania soli jodowanej, zaleca się przyjmowanie, po konsultacji z lekarzem, suplementów zawierających jod w ilości 100µg dziennie*
    • jeżeli dziecko ma tendencje do wzdęć, pamiętaj, że nie koniecznie musi to mieć związek z Twoją dietą. Możesz to sprawdzić, eliminując z diety produkty wzdymające, takie jak kapusta, cebula i czosnek. Nie ma jednak konieczności eliminowania tych produktów zapobiegawczo.

    Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie odpowiedniej diety na czas karmienia piersią wspólnie z położną. Ona przekaże Ci również wiele cennych wskazówek na temat produktów, które pobudzają laktację.

    * Źródło: DGE DACH-Referenzwerte für Nährstoffzufuhr, 2. Auflage, 1. Ausgabe 2015.

  • Jak powinien wyglądać mój dzienny, optymalny plan żywieniowy?

    Pełnowartościowa, zdrowa dieta jest ważna również w okresie karmienia piersią. Piramida żywienia dostarcza praktycznych wskazówek dotyczących komponowania i planowania optymalnych posiłków każdego dnia:

    • spożywaj dużą ilość niesłodzonych napojów, warzyw, owoców, ziemniaków, makaronów i ryżu
    • spożywaj umiarkowaną ilość mleka, nabiału, jaj, chudego mięsa, wędlin o niskiej zawartości tłuszczu i ryb
    • spożywaj tylko niewielką ilość margaryny, oleju, masła, ciast, słodyczy, dżemów, cukru itp.
  • Jak dużo płynów powinnam przyjmować każdego dnia w okresie karmienia?

    Na skutek karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Za każdym razem zanim rozpoczniesz karmienie przygotuj sobie szklankę wody lub soku bądź filiżankę niesłodzonej herbaty i pij tak dużo jak potrzebujesz.

  • Czego bezwzględnie powinnam unikać w okresie karmienia piersią?

    W okresie karmienia piersią nie pal papierosów ani nie pij alkoholu. Unikaj również diet odchudzających. Twój organizm potrzebuje dużej ilości energii do produkcji mleka. Jeśli zaś chodzi o leki, zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem. Zapobiegawcze unikanie warzyw kapustnych czy ryb nie jest konieczne. Wprost przeciwnie, spożywanie tłustych ryb, takich jak łosoś, makrela, śledź lub tuńczyk dostarczy Twojemu organizmowi cennych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych Omega-3.


Nasza infolinia świadcząca porady rodzicielskie jest do Twojej dyspozycji.

Jeśli masz pytania na temat ciąży i karmienia piersią lub żywienia niemowląt i małych dzieci, nasi doświadczeni konsultanci z radością doradzą Ci i odpowiedzą na wszystkie wątpliwości.

Zapytaj eksperta:
zadzwoń do doradcy Humana +48 698 887 802

lub napisz

doradca@humanapoland.pl

albo

marketing@humanapoland.pl

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 9:00 do 17:00

Nasza infolinia świadcząca porady rodzicielskie jest do Twojej dyspozycji.
powrót do góry