Tata przytulający dziecko na kanapie

Bycie tatą
Dziecko zmienia wszystko

Ciąża z pewnością istotnie zmieni Twoje życie i związek. Ale po przyjściu dziecka na świat, zmiany nabiorą innej dynamiki i jakości. Będąc tatą, musisz przyzwyczaić się do wielu rzeczy: mniejszej ilości snu, większej odpowiedzialności, nowych  zmartwień i poważnych wyzwań. Często będziesz czuł się zmęczony, a nawet wyczerpany. Kiedy jednak weźmiesz dziecko w ramiona i spojrzysz na jego słodką buzię, będziesz wiedział, że ta mała istota jest warta każdego wysiłku.


mom, dad and baby lying in bed together

Życiowe trio
Uczenie się bycia tatą

Jako para zapewne dzieliliście się przemyśleniami na temat tego, jak chcecie zorganizować sobie życie z dzieckiem. Teoria jednak nierzadko odbiega od praktyki i w momencie przekroczenia progu domu okazuje się, że rzeczywistość nie do końca pokrywa się z oczekiwaniami. Dla większości ojców uderzający jest fakt, że priorytetem dla ich partnerki stał się ktoś inny. A ponieważ ojcowie nie mogą karmić piersią, naturalnym jest, że dziecko skupia się głównie na mamie. Pamiętaj jednak, że tak samo jak Twoje dziecko rośnie z każdym dniem, tak i Ty musisz dorosnąć do swojej nowej roli.

Wsparcie w połogu
Jak wspierać partnerkę po porodzie?

Okres pierwszych czterech tygodni po porodzie nazywa się połogiem. Tyle mniej więcej czasu trwa rekonwalescencja po porodzie. Drastyczny spadek poziomu hormonów powoduje, że w tym okresie ciało i nastrój Twojej partnerki zmieniają się. Około 3/4 kobiet odczuwa tzw. "baby blues", czyli przygnębienie poporodowe, które przejawia się płaczliwością. Pora, abyś się wykazał. Weź kilka dni wolnego od pracy, zadbaj o rodzinę i przytulaj swoją partnerkę zawsze, gdy tego potrzebuje. Rozpieszczaj ją, okazując miłość i czułość, a gdy do Waszych drzwi zacznie pukać zbyt wielu gości, poproś, by przełożyli  odwiedziny na inny termin.


Tata przytulający partnerkę w ciąży

Urlop tacierzyński, a urlop ojcowski – ile trwają i co warto o nich wiedzieć?

Pojęcia urlop tacierzyński i urlop ojcowski często stosowane są zamiennie, jednak co ciekawe – nie są to pojęcia tożsame. Co prawda zarówno urlop tacierzyński, jak i urlop ojcowski dotyczą pełnopłatnego zwolnienia z pracy przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem, jednak różnią się zasadami, na których są przyznawane. Ile trwa urlop tacierzyński, a ile urlop ojcowski? Kiedy można z nich skorzystać?

Czytaj dalej...

Mój pierwszy dzień ojca

Prawdopodobnie z sentymentem wspominasz TEN moment. Bez względu na to, czy byłeś w takim szoku, że później opowiedziała ci całą sytuację twoja kobieta, czy wyczekiwałeś tej wiadomości i przyjąłeś ją z wielkim spokojem. TEN moment, gdy usłyszałeś, że zostaniesz ojcem. Dziś, oprócz małego szkraba, który jest dla ciebie całym światem masz jeszcze coś innego – jedną okazję w kalendarzu do świętowania więcej – 23 czerwca, czyli dzień ojca. Poniżej znajdziesz 3 pomysły na świętowanie tego dnia!

Czytaj dalej...

Tata karmiący dziecko butelką

Tata sam w domu z dzieckiem

Chociaż w rodzicielstwie odnajdujesz się od kilku miesięcy, to właściwie nadal nie czujesz się zbyt pewnie. Niby wydaje ci się, że w wychowaniu dzieci nie ma już przed tobą tajemnic, ale są momenty, w których na myśl o swoim dziecku zaczynasz się bać… Szczególnie, gdy zostajesz z malcem sam na sam. Jak przygotować się do takiego kilkugodzinnego wyzwania, gdy mama wychodzi z domu? Jak powinien zachować się tata sam w domu z dzieckiem?

Czytaj dalej...

CHłopczyk stojący na kolanach taty

Jak budować więź ojca z dzieckiem?
Dziecko chce być również blisko taty

Więź matki z dzieckiem jest w sposób oczywisty wyjątkowa. Z założenia jednak ojcowie tak samo jak matki potrafią odczytywać potrzeby dziecka. Oboje wiedzą, czy dziecko płacze, bo jest głodne, odczuwa lęk separacyjny lub ma mokrą pieluszkę. I jeżeli w równym stopniu uczestniczą w opiece nad dzieckiem, ono poczuje bliską więź z obojgiem rodziców. Mówiąc krótko, już od pierwszej chwili życia dziecko będzie poszukiwało ciepła i miłości swojego taty. Dlatego wystarczy, że weźmiesz w dłoń jego malutką rączkę i ofiarujesz mu swoją miłość.


Łatwa zmiana pieluszki
Tata musi zrobić, co do niego należy

Zmiana pieluszki nie powinna już stanowić problemu. Żyjemy przecież w XXI wieku. Ciągle jednak wielu ojców wymiguje się od tego obowiązku. Niepotrzebnie! To wspaniała okazja, aby zacząć budować więź z dzieckiem. Odrobina praktyki i zmiana pieluszki może okazać się dobrą zabawą. Po prostu zaufaj swoim umiejętnościom — mama i Wasz maluch podziękują Ci za to. Dzięki tym kilku wskazówkom zmiana pieluszki będzie dziecinną igraszką:

  • Najpierw zdejmij ubranko dziecka — ono nie lubi leżeć zbyt długo na plecach.
  • Bądź przygotowany — aby zaoszczędzić czas, miej pieluszki, chusteczki i wodę pod ręką.
  • Przynieś zabawkę — dziecko uwielbia bawić się i być zabawiane.
  • Zmieniaj miejsce — czy to na kanapie, na dywanie, czy na kuchennym blacie — każde miejsce jest ciekawsze niż przewijak.
  • Po prostu mów — mów dziecku, co robisz i dlaczego to robisz; dziecko może Cię nie rozumieć, co nie zmienia faktu, że lubi słuchać Twojego głosu.
Tata  pomagający dziecku zejść ze schodów
powrót do góry