Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Testy owulacyjne , to inaczej testy płodności, wskazujące moment owulacji (jajeczkowania) i tym samym ułatwiające ustalenie dni płodnych, co z kolei może ułatwiać planowanie rodziny. Prawidłowo wykonywane testy owulacyjne, mogą być pomocne, gdy staramy się o dziecko i chcemy określić w jakim czasie zajście w ciążę będzie najbardziej prawdopodobne.
Testy owulacyjne dostępne są w aptekach bez recepty. Jak działają? W jaki sposób je wykonywać?
Na czas trwania cyklu miesiączkowego może wpływać wiele czynników takich jak np. zmiany hormonalne, stres, podróże, dlatego cykl ten może być u niektórych kobiet krótszy, a u innych dłuższy, jednak średnio trwa on ok. 28 dni. W trakcie cyklu miesiączkowego ma swoje miejsce owulacja, inaczej nazywana jajeczkowaniem, kiedy to komórka jajowa zaczyna kierować się w stronę jajowodu, czyli w miejsce, gdzie może dojść do zapłodnienia.
Test owulacyjny bazuje na fakcie, iż około 24-36 godzin przed procesem owulacyjnym u kobiet dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia hormonu luteinizującego (LH) – tzw. lutropiny. W tym momencie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najwyższe. W aptekach możemy znaleźć także testy mierzące również poziom innego hormonu, a mianowicie estrogenu, którego stężenie przed owulacją również wzrasta.
Należy jednak pamiętać, że żaden test nie jest w stanie potwierdzić w 100%, że doszło do owulacji. W niektórych przypadkach wysoki poziom hormonu luteinizującego może występować kilka razy w ciągu jednego cyklu miesiączkowego. Dzieje się tak np. w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników.
Jakie istnieją rodzaje testów owulacyjnych?
Na rynku znajdziemy testy owulacyjne: płytkowe, paskowe i strumieniowe. Płytkowe testy owulacyjne polegają na zebraniu moczu do zakraplacza, a następnie zaaplikowanie go w wyznaczone miejsce w obrębie płytki testu. Testy owulacyjne paskowe polegają na wypełnieniu moczem pojemnika, a następnie umieszczenie w nim paska testowego, na którym po kilku minutach, będziemy mogli odczytać wynik. Test strumieniowy wykonuje się przy oddaniu moczu na specjalny, posiadający nakładkę absorbującą, patyczek. Taki test jest zazwyczaj dokładniejszy, niż test paskowy.
Kiedy i jak wykonywać test owulacyjny?
Test owulacyjny powinno się wykonywać kilka dni przed owulacją, przy założeniu że cykl przebiega prawidłowo – czyli około dwa tygodnie przed zakończeniem cyklu miesiączkowego. Do każdego testu, dołączona jest instrukcja, którą należy dokładnie przeczytać, przed jego użyciem. Przed wykonaniem testu warto również ograniczyć spożywanie napojów. Wykrycie hormonu w moczu będzie wtedy łatwiejsze. Czas oczekiwania na wynik testu różni się w zależności od rodzaju wykonywanego testu, jednak zazwyczaj jest to około 5 minut.
Pamiętajmy, że testy owulacyjne to testy jednorazowego użytku i nie należy ich używać ponownie. Testy owulacyjne mogą pomagać przy planowaniu ciąży, jednak warto stosować je równocześnie z innymi metodami, opierającymi się na obserwacji własnego organizmu, co dodatkowo może zwiększyć szansę na prawidłowe określenie momentu owulacji.