Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Karmienie piersią to coś znacznie więcej niż dostarczanie dziecku pożywienia. To także rytuał opierający się na wyjątkowej bliskości. Z tego też powodu wiele mam i ich dzieci doświadcza tego jako coś pięknego. A jednak kiedyś przychodzi pora, aby zakończyć karmienie. Kiedy jest na to najlepszy czas? Kiedy Ty i Twoje dziecko jesteście na to gotowi. Jest to indywidualna decyzja każdej matki!
Porozmawiaj z doradcą laktacyjną lub pediatrą o zakończeniu drogi mlecznej we właściwym czasie i sposobach na to, jak najlepiej do tego podejść.
Ogólnie rzecz biorąc, mleko matki przestaje wystarczać dziecku jako wyłączne źródło pokarmu, gdy rozpoczyna ono 5-7. miesiąc życia. Ma to związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię i żelazo. Tutaj dowiesz się więcej na temat wprowadzania stałych pokarmów.
Eksperci zalecają, aby każde dziecko było karmione wyłącznie piersią przez przynajmniej pierwsze cztery miesiące życia oraz maksymalnie do początku siódmego miesiąca życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia alergii.
Po upływie 6. miesiąca życia zapotrzebowanie Twojego dziecka na energię i żelazo zwiększa się i musi być ono zaspokajane przez dostarczanie dziecku posiłków uzupełniających. Nawet jeśli będziesz stopniowo zastępowała kolejne karmienia piersią obiadkami dla niemowląt i stopniowo przechodziła na zbilansowaną dietę, dziecko będzie potrzebowało Twojego mleka lub mleka modyfikowanego przez pierwszy rok swojego życia. Natomiast to jak długo zamierzasz uzupełniać coraz większe porcje posiłków stałych karmieniem z piersi zależy wyłącznie od Ciebie.
Jeżeli chcesz lub musisz zakończyć karmienie piersią wcześniej, masz duży wybór żywności dla niemowląt*, która jest dostosowana do wieku dziecka. Jeżeli chcesz zacząć odstawiać dziecko, najlepiej będzie jeśli porozmawiasz o tym z pediatrą lub położną.
Jeżeli Twoje dziecko rzadziej domaga się mleka, jego produkcja w sposób naturalny samoistnie się zmniejsza, adaptując się do potrzeb dziecka.
Zwykle po zakończeniu 4. miesiąca możesz zacząć rozszerzać dietę dziecka o pokarmy uzupełniające. Przez pierwszy rok życia
będzie ono jednak nadal potrzebowało mleka do prawidłowego rozwoju.
Jeżeli chcesz przestać karmić piersią, najpierw porozmawiaj z położną lub pediatrą na temat tego, jakie pokarmy możesz wprowadzić jako alternatywę dla kobiecego mleka.
Aby zapewnić dziecku optymalne żywienie nawet po zakończeniu karmienia piersią, skorzystaj z oferty certyfikowanej żywności dla dzieci*. Możesz zastąpić jedno karmienie piersią mlekiem modyfikowanym z butelki. Jeżeli dziecko dobrze toleruje nowy sposób żywienia, stopniowo zastępuj nim każde kolejne karmienie.
Jeśli zaś Twoje dziecko na początku odrzuca butelkę, poproś zaufaną osobę, by przejęła od Ciebie karmienie, nawet jeśli jako mamie nie przychodzi Ci to łatwo.
Nasza wskazówka: najważniejsza podczas odstawiania dziecka od piersi jest cierpliwość. Nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji. Wsłuchaj się w swoje ciało i, co najważniejsze, działaj w swoim własnym tempie.
Zwykle dzieci są wystarczająco dojrzałe na swoją pierwszą owsiankę jako dodatek do mleka na początku 5. miesiąca, a najpóźniej na początku 7. miesiąca życia. Pierwsze pokarmy stałe są wprowadzane zazwyczaj w porze lunchu przed karmieniem piersią lub butelką. Tutaj przeczytasz więcej na temat rozszerzania diety.
Jest kilka znaków świadczących o tym, że Twój maluszek jest gotowy na rozszerzenie diety.
Tutaj dowiesz się więcej na temat rozszerzania diety.
Karmienie piersią dostarcza dziecku najważniejszych składników odżywczych. Niemieckie towarzystwa skupiające ekspertów w dziedzinie żywienia oraz instytuty badawcze, takie jak DGKJ, DGE i FKE zalecają, aby do 4. miesiąca życia dzieci były karmione wyłącznie mlekiem matki.** Nawet częściowe karmienie piersią warte jest trudu. Porozmawiaj z pediatrą lub położną, jeśli chcesz zakończyć karmienie piersią, zacząć stosować mleko modyfikowane lub rozpocząć rozszerzanie diety przed 6. miesiącem życia.
** DGKJ (Deutsche Gesellschaft für Kinder- und Jugendmedizin); DGE (Deutsche Gesellschaft für Ernährung); FKE (Forschungsinstitut für Kinderernährung).
Jeśli masz pytania na temat ciąży i karmienia piersią lub żywienia niemowląt i małych dzieci, nasi doświadczeni konsultanci z radością doradzą Ci i odpowiedzą na wszystkie wątpliwości.
Zapytaj eksperta:
zadzwoń do doradcy Humana +48 698 887 802
lub napisz
doradca@humanapoland.pl
albo
marketing@humanapoland.pl
Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 9:00 do 17:00