Mama uśmiechająca się do dziecka

Jak prawidłowo karmić dziecko?

Upewnij się, że Twoja pozycja do karmienia jest od początku wygodna, tak byś mogła się rozluźnić i karmić dziecko przez dłuższą chwilę bez uczucia bólu czy dyskomfortu. Poproś położną lub doradcę laktacyjną, by pokazała Ci najlepsze pozycje. 

Wskazówki dotyczące dobrej techniki karmienia piersią

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia dziecka. Nie każdej kobiecie udaje się to od samego początku. Jednak przy odrobinie praktyki i cierpliwości zarówno Ty, jak i Twoje dziecko przyzwyczaicie się. Z chęcią udzielimy Wam wsparcia, dzieląc się kilkoma podstawowymi wskazówkami na temat karmienia piersią.

Podawanie piersi z wykorzystaniem chwytu C
Podawanie piersi z wykorzystaniem chwytu C

Zawsze podawaj dziecku pierś stosując chwyt C — 4 palcami chwyć brodawkę od spodu, a kciukiem od góry. To pozwoli Ci podtrzymać pierś bez dotykania brodawki. 

Przystawienie dziecka do piersi
Przystawienie dziecka do piersi

Przed przystawieniem skieruj sutek w stronę warg dziecka. Jak tylko dziecko otworzy usta dostatecznie szeroko, delikatnie przysuń jego główkę do piersi. Upewnij się, że dziecko nie ssie tylko samego sutka, ale obejmuje wargami większą część otaczającej go ciemniejszej skóry, tj. otoczki.

Wyjęcie brodawki sutkowej
Wyjęcie brodawki sutkowej

Chroń swoje sutki i nie pozwól, by dziecko ssało pierś w celu uspokojenia się. Jak tylko przestanie pić, delikatnie wsuń mały palec w kącik ust dziecka, umożliwiając odessanie powietrza. To sprawi, że dziecko wypuści brodawkę z ust.

Skąd mam wiedzieć którą pozycję do karmienia wybrać?

Możesz karmić dziecko w dowolnej pozycji — siedzącej, leżącej lub stojącej. Wypróbuj każdą z nich, aby przekonać się, która sprawdza się najlepiej dla Ciebie i Twojego dziecka. Pamiętaj o komforcie własnym i maluszka, tak byś mogła wytrwać w danej pozycji przez dłuższy czas. Dziecko powinno być zawsze skierowane do Ciebie, tak by nie musiało skręcać główki, by sięgnąć do piersi. Pamiętaj również, by w równym stopniu opróżniać obie piersi, aby nie doszło do zablokowania przewodów mlecznych.

Cradle hold
Kołyska (w pozycji stojącej lub siedzącej)

Większość dzieci jest karmionych w pozycji kołyski. Dziecko leży w poprzek brzucha z głową wspartą na Twoim przedramieniu i łokciu. Jeśli karmisz w pozycji siedzącej, możesz odciążyć mięśnie barku i ramienia, podpierając rękę na specjalnej poduszce do karmienia lub innej miękkiej podpórce.

Chwyt futbolowy (w pozycji siedzącej)
Chwyt futbolowy (w pozycji siedzącej)

Chwyt futbolowy jest szczególnie polecany, jeśli zewnętrzna część piersi wydaje się ciężka i nie jest opróżniana do końca. W tej pozycji dziecko leży na plecach lub jest podtrzymywane w pozycji lekko pionowej bezpośrednio na Twoim biodrze. Swoim przedramieniem podpierasz plecy dziecka, a dłonią podtrzymujesz jego główkę, tak, byś miała z nim kontakt wzrokowy.

Karmienie piersią w pozycji leżącej
Karmienie piersią w pozycji leżącej

Najbardziej rozluźnisz się karmiąc dziecko w pozycji leżącej. Kładziecie się na boku, brzuch do brzucha. Upewnij się, że twarz dziecka znajduje się na wysokości sutka. Poczujesz się jeszcze wygodniej, kiedy położysz głowę na poduszce i wysuniesz bark lekko do przodu.

Wskazówki położnej dla mam karmiących piersią

Nie ma nic lepszego dla Twojego dziecka niż karmienie piersią - czasami jednak jest to po prostu niemożliwe. Zaraz po urodzeniu karmienie piersią może być wyzwaniem dla wielu matek. Z naszych porad dla położnych dowiesz się, jak właściwie dbać o swoje ciało, na co należy zwrócić uwagę podczas karmienia piersią, zwłaszcza po cesarskim cięciu oraz jakie są dostępne pozycje do karmienia.


Nasza infolinia świadcząca porady rodzicielskie jest do Twojej dyspozycji.

Jeśli masz pytania na temat ciąży i karmienia piersią lub żywienia niemowląt i małych dzieci, nasi doświadczeni konsultanci z radością doradzą Ci i odpowiedzą na wszystkie wątpliwości.

Zapytaj eksperta:
zadzwoń do doradcy Humana +48 698 887 802

lub napisz

doradca@humanapoland.pl

albo

marketing@humanapoland.pl

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 9:00 do 17:00

Nasza infolinia świadcząca porady rodzicielskie jest do Twojej dyspozycji.
powrót do góry