Ból kręgosłupa w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Ból pleców, który możemy odczuwać w trakcie ciąży jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Dotyka nawet 80% kobiet i może wystąpić zwłaszcza u tych z wadami postawy, ale i także u tych, które co prawda nie mają żadnego skrzywienia kręgosłupa, jednak są mało wysportowane lub mają drobną budowę ciała.

Ból kręgosłupa w ciąży może mieć wiele przyczyn, jednak najczęstszą jest przeciążenie z powodu rosnącego brzuszka. Tego typu bóle mogą uprzykrzać i utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego każda przyszła mama powinna wiedzieć jak radzić sobie z bolącymi plecami.
Ból pleców w ciąży – kiedy występuje? Jakie są jego przyczyny?

Ból kręgosłupa w ciąży może pojawić się zarówno na początku jak i w połowie lub pod koniec ciąży. Należy jednak wiedzieć, że ból pleców pojawiający się w pierwszym trymestrze ma zupełnie inne przyczyny, niż ten występujący w dalszym etapie ciąży.

Powodem bólu pleców, który pojawia się na samym początku ciąży, jest działanie hormonów takich jak np. relaksyna, która oddziałuje na poszerzenie miednicy oraz rozluźnienie otaczających ją więzadeł. Taki ból odczuwany jest głównie w odcinku lędźwiowym i krzyżowym pleców.

Ból kręgosłupa pojawiający się mniej-więcej w połowie ciąży związany jest zaś ze wzrostem masy ciała, a co za tym idzie – zmianą środka ciężkości. Ten dodatkowy ciężar, który stanowią powiększony brzuch oraz powiększone piersi, nie rozkłada się równomiernie, dlatego punkt ciężkości ciała przesuwa się. Ból pleców w ciąży może być także wynikiem nacisku macicy na nerw kulszowy.

Ból kręgosłupa w ciąży – kiedy skierować się do lekarza?

Ból pleców w ciąży to zjawisko naturalne, występujące u wielu kobiet, jednak niekiedy może być oznaką poważniejszego schorzenia. Kiedy wobec tego powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem? Powinny nas zaalarmować następujące symptomy, towarzyszące bólowi pleców:

    wysoka temperatura ciała (gorączka),
    ból brzucha,
    plamienie,
    skurcze macicy,
    krwawienie,
    wymioty.

Powyższe objawy powinny zasugerować nam szybką interwencję lekarską. Ból pleców w połączeniu z podanymi symptomami może sygnalizować infekcję, ale i poronienie czy przedwczesny poród, dlatego ważna jest szybka reakcja.
Co na ból pleców w ciąży? Jak sobie radzić?

Najlepszą metodą walki z bólem kręgosłupa w ciąży jest ruch. Aktywność fizyczna jest wskazana, jeśli nie zabroni nam jej lekarz. Zadbajmy o to by znaleźć czas na ćwiczenia (takie, które mogą wykonywać kobiety w ciąży), spacery czy pływanie na basenie. Dodatkowo pamiętajmy o utrzymywaniu odpowiedniej postawy ciała podczas siedzenia (nie powinno się zakładać nogi na nogę, należy korzystać z krzesła z oparciem), ale i stania (nie należy się garbić). Ból kręgosłupa w ciąży mogą złagodzić także różnego rodzaju metody relaksacyjne, ćwiczenia fizjoterapeutyczne, prowadzone pod czujnym okiem wykwalifikowanego specjalisty, czy po prostu ciepła kąpiel lub ciepły prysznic zmniejszający napięcie mięśni.

W trakcie ciąży pod żadnym pozorem nie dźwigajmy żadnych ciężarów – jeżeli musimy podnieść coś cięższego, poprośmy innych o pomoc.

powrót do góry