Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, jej ciało przechodzi wówczas wiele zmian i dostosowuje się do nowego trybu – przygotowuje się do porodu, a także do opieki nad maleństwem. W tym czasie uczymy się wyciągać wnioski na podstawie obserwacji, wychwytujemy nietypowe objawy i… zadajemy sobie mnóstwo pytań. Czy twardy brzuch w ciąży to coś normalnego? Czy jest to sytuacja alarmująca? Co sygnalizuje twardnienie brzucha – czy musimy się nim martwić? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na powyższe pytania, ten wpis jest dla Ciebie.
Brzuch w ciąży – twardy czy miękki?
Na pytanie czy brzuch w ciąży powinien być twardy czy miękki nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. To dlatego, że wszystko zależy od fazy ciąży w której obecnie się znajdujesz. Twardnienie brzucha może budzić niepokój, jednak zazwyczaj jest to całkiem normalne zjawisko w ostatnim etapie ciąży. Nie powinno mieć jednak miejsca na początku ciąży i jest to dla nas sygnał, aby niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli zauważymy dodatkowe niepokojące objawy.
Co oznacza twardy brzuch w ciąży? Jak rozpoznać twardy brzuch w ciąży?
Twardnienie brzucha pod koniec ciąży związane jest z przygotowywaniem się macicy do porodu. Twardy brzuch jest po prostu objawem skurczów Braxtona-Hicksa, czyli „skurczów przepowiadających”. Skurcze te różnią się od skurczy porodowych intensywnością i nasileniem – nie są bardzo bolesne, są dość nieregularne i bardziej przypominają skurcze menstruacyjne. Skurczom tym nie towarzyszą żadne inne objawy jak plamienie czy odejście wód płodowych, sygnalizujące zbliżający się poród. Jeżeli odczuwamy twardnienie w brzucha w takiej sytuacji jest to normalne zjawisko, a twardnienie przejdzie razem ze skurczem. Skurcze Braxtona-Hicksa oznaczają trening macicy, ale również stymulację pracy mięśni dziecka i stanowią przygotowanie do porodu.
Czy twardnienie brzucha szkodzi dziecku?
Twardy brzuch jest normalnym zjawiskiem występującym pod koniec ciąży. Nie powinien on jednak występować na wcześniejszych etapach. Jeżeli odczuwamy twardnienie brzucha przed 25. – 30. tygodniem ciąży i nie jest to jednorazowe odczucie należy skontaktować się z lekarzem. Alarmującymi symptomami towarzyszącymi twardemu brzuchowi, które powinny skutkować natychmiastową wizytą u lekarza są: plamienie, krwawienie i ból. Należy również wspomnieć, że wystąpienie tych objawów towarzyszącychna dalszych etapach ciąży, wraz z twardnieniem brzucha, również może sygnalizować nieprawidłowości wymagające wizyty u lekarza. Tego typu objawy mogą być oznaką przedwczesnej akcji porodowej lub poronienia.
Nie należy jednak wpadać od razu w panikę, po prostu udajmy się do placówki medycznej, aby skontrolować sytuację.
Twardnienie brzucha w ciąży – co robić? Jak sobie radzić?
Twardnienie brzucha pod koniec ciąży nie jest bolesne, jednak może powodować dyskomfort. Aby go zniwelować warto po prostu odpocząć – zrobić ciepłą (nie gorącą!) kąpiel, skorzystać z technik relaksacyjnych, głęboko oddychać. Jeżeli skurcze występują, gdy siedzimy, warto wstać i przejść się, jeżeli zaś wystąpią gdy stoimy, dobrze jest się położyć. Chodzi tu po prostu o zmianę pozycji ciała. Pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu – przyszła mama powinna wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie.