Wyzwania związane z karmieniem piersią

Karmienie piersią jest z natury rzeczy najlepszym darem dla Twojego dziecka. Nie każdej kobiecie udaje się karmić od pierwszych chwil życia dziecka, a trudności mogą pojawić się również na późniejszym etapie. Pragniemy wspierać Cię w tym niełatwym czasie, abyś wraz ze swoim maluszkiem mogła cieszyć się intymnością tego doświadczenia.


piùlatte suplement diety dla mam karmiących piersią

piùlatte to wyjątkowy suplement diety, który powstał na bazie opatentowanej cząsteczki SILITIDIL®. W składzie cząsteczki znajdziemy połączenie ostropestu plamistego oraz fosfatydyloseryny, która zwiększa jego wchłanialność. Ponadto w piùlatte znajdziemy również witaminę D3 oraz witaminę B12, które są niezmiernie ważne dla mam w okresie poporodowym. Dla mam które:

  • urodziły przedwcześnie
  • urodziły przez cesarskie cięcie
  • chcą karmić jak najdłużej
  • są narażone na stres
Dowiedź się więcej

Jak uniknąć trudności podczas karmienia piersią?

Choć większość kobiet chciałaby karmić piersią, nie każdej to się udaje. Przyczyn niepowodzenia jest wiele, w tym stres, zapalenie piersi, niska podaż mleka lub słaby odruch ssania dziecka. Zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć problemów z karmieniem piersią.

 

W razie problemów z karmieniem piersią porozmawiaj z położną lub pediatrą. Dzięki fachowemu wsparciu rozwiążesz bądź unikniesz wielu trudności.

Częste karmienia
Mama z bobasem w nosidełku
Częste karmienia

Im częściej karmisz dziecko, tym bardziej stymulujesz produkcję mleka. Jeśli zaś nie karmisz dziecka dość często lub nie przystawiasz go w sposób prawidłowy, możesz doświadczyć problemów w postaci niskiej produkcji mleka, zablokowania przewodu mlekowego, a nawet zapalenia piersi. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami na temat pozycji do karmienia. 

Dowiedz się więcej
Pij odpowiednią ilość płynów
Mama bawiąca się z bobasem na trawie
Pij odpowiednią ilość płynów

Wraz z mlekiem przekazujesz dziecku znaczną część swoich płynów i składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, abyś spożywała odpowiednią ilość pokarmów i napojów. Zbilansowana dieta zawierająca odpowiednią ilość składników odżywczych jest kluczem do sukcesu mam karmiących piersią. Tutaj znajdziesz wskazówki na temat odżywiania się kobiet karmiących piersią.

Dowiedz się więcej
Sen i relaks
Mama wtulona w śpiące dziecko
Sen i relaks

Z powodu wysiłku związanego z porodem większość mam czuje się wyczerpana. Jednym z powodów gorszego samopoczucia jest uwalnianie się hormonów stresu, takich jak kortyzol i dopamina, które hamują również produkcję mleka. Aby do tego nie dopuścić, pozwól sobie od czasu do czasu na odpoczynek i unikaj nadmiernej presji w okresie karmienia piersią.

Położna odpowiada na najczęściej zadawane pytania

  • Jak poradzić sobie z bolesnymi brodawkami?

    Kiedy rozpoczynasz karmienie piersią, nowe doświadczenie ssania piersi przez noworodka, nierzadko przez długie minuty, może się na nich odbić negatywnie. Aby uniknąć bólu i nie dopuścić do popękania skóry brodawek i ich krwawienia, upewnij się, że Twoja technika przystawiania dziecka jest prawidłowa. Poproś położną lub doradcę laktacyjną o pomoc. Ważne jest, abyś nie dźwigała dziecka na rękach podczas karmienia. Korzystaj z poduszek, zrolowanych ręczników lub koców, aby podeprzeć nimi ciało dziecka. Cierpliwie poszukaj pozycji, która będzie dla Was najwygodniejsza, ponieważ wygoda jest połową sukcesu.

    Kiedy dziecko leży, zwróć uwagę, czy jego usta są szeroko otwarte, ponieważ, szczególnie na początku karmienia piersią, wielkość sutka i ust noworodka mogą nie być do siebie idealnie dopasowane. Położna pokaże Ci jak delikatnie ściągnąć żuchwę dziecka do dołu, tak by efektywnie chwyciło brodawkę. Dobrze jest wziąć głębszy wdech kiedy dziecko wykonuje pierwsze 2-3 pociągnięcia. To pomoże Ci się rozluźnić i zmniejszyć ból, który możesz odczuwać na początku zanim między piersią a ustami dziecka wytworzy się próżnia.

    Powinnaś często zmieniać pozycje do karmienia, aby nie przepracowywać wyłącznie jednego obszaru brodawki. Dobrym pomysłem będzie korzystanie z wkładek laktacyjnych wielokrotnego użytku wykonanych z wełny, jedwabiu, bawełny lub silikonu. Jest to opcja oszczędniejsza i bardziej przyjazna dla środowiska. Pomocne mogą okazać się również kremy z lanoliną, wkładki laktacyjne oraz wkładki żelowe. Plusem tego typu akcesoriów medycznych jest to, że nie trzeba każdorazowo opłukiwać piersi po ich użyciu, co byłoby przeciwskuteczne w kontekście zdrowia Twoich sutków. Bądź ostrożna z kupnem akcesoriów takich jak osłonka na sutki, ponieważ częściej powodują one problemy zamiast je rozwiązywać.

  • Co zrobić w przypadku wystąpienia zapalenia piersi?

    Całe szczęście zapalenie piersi nie zdarza się często i nie jest powodem do zakończenia karmienia piersią. 

    To co jest ważne to natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, ponieważ stan zapalny może się szybko nasilić. Skontaktuj się niezwłocznie z położną, jeśli poczujesz silny, kłujący ból lub zauważysz, że pierś jest zaczerwieniona, nadmiernie ciepła lub twarda. Na wszelki wypadek przechowuj w lodówce opakowanie twarogu. Chłodzący kompres na pierś (z pominięciem samego obszaru brodawki) może złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny. I pamiętaj o odpoczynku!

    Twoja położna udzieli Ci dalszych informacji na temat środków zaradczych, takich jak akupunktura, specjalne kompresy na piersi lub leki homeopatyczne leczące stan zapalny, oraz poradzi, jakie leki przeciwbólowe są odpowiednie dla kobiet karmiących piersią. Jeżeli objawy nie ulegną złagodzeniu w ciągu 48 godzin, bezwzględnie skonsultuj się z ginekologiem, który przepisze antybiotyk. Nie martw się - nie zaszkodzi on dziecku i bez przeszkód będziesz mogła kontynuować karmienie piersią.

  • Czym jest zastój pokarmu i jak odblokować zatkany przewód mleczny?

    Do zablokowania przewodu mlecznego zwykle dochodzi na początku karmienia piersią, kiedy pojawia się mleko dojrzałe. Choć równie dobrze może wystąpić na późniejszym etapie, kiedy odstęp pomiędzy karmieniami jest bardzo długi lub gdy nosisz niedopasowany biustonosz, który uciska piersi. Mleko dojrzałe pojawia się między trzecim a piątym dniem po porodzie. Może wówczas dojść do obrzęku gruczołów mlecznych i nadmiernego ucisku na przewody mlekowe. To utrudni przepływ mleka i sprawi, że piersi będą wyglądały na znacznie większe, a w dotyku będą twardsze i cieplejsze niż zwykle. Przy zablokowaniu przewodu mlekowego należy stymulować przepływ mleka. Najprostszym sposobem jest ciepły prysznic. Pomocne mogą okazać się również ciepłe kompresy na piersi z dodatkiem imbiru i lawendy (w postaci olejku). Aby zmniejszyć stan zapalny, powinnaś schładzać pierś po każdym karmieniu. Masaż piersi w kierunku do sutka powinien być wykonywany bardzo delikatnie, jeśli w ogóle. Mocne gładzenie, ściskanie czy uciskanie piersi może spowodować jeszcze większą blokadę. Nawet odciąganie pokarmu w celu zmniejszenia napięcia jest rzadko zalecaną metodą, gdyż wywołuje nadmierny stres i nierzadko potęguje problem. Znacznie lepszy efekt przyniesie odpoczynek.

  • Moje dziecko odrzuca pierś! Co mogę zrobić?

    Trudność z przystawieniem dziecka do piersi może być spowodowana wieloma czynnikami. Położna lub doradca laktacyjna pomoże Ci przyjrzeć się im dokładniej. Zwykle problem pojawia się na skutek zaoferowania dziecku zbyt wielu opcji karmienia w ciągu pierwszych dni i tygodni życia, co wywołuje zamęt. W porównaniu do palca czy smoczka sutek jest znacznie mniej atrakcyjny. Jeżeli dziecko było wcześniej karmione z butelki lub przez osłonkę na sutki, oczekuje twardej, gumowej stymulacji, której sutek zwyczajnie nie może mu zapewnić. Dlatego w miarę możliwości nie używaj osłonek na sutki ani smoczków. Nie pozwalaj również, aby przez pierwsze 8 tygodni życia dziecka tato karmił je z butelki odciągniętym mlekiem. Piecie z butelki wymaga o wiele mniej wysiłku, dlatego karmienie piersią stanowi naturalną ochronę przed przejedzeniem. Noworodek musi mocno się napracować, aby napić się mleka. W efekcie dziecko zasypia nie tylko dlatego, że czuje się najedzone, ale również z powodu wyczerpania.


Nasza infolinia świadcząca porady rodzicielskie jest do Twojej dyspozycji.

Jeśli masz pytania na temat ciąży i karmienia piersią lub żywienia niemowląt i małych dzieci, nasi doświadczeni konsultanci z radością doradzą Ci i odpowiedzą na wszystkie wątpliwości.

Zapytaj eksperta:
zadzwoń do doradcy Humana +48 698 887 802

lub napisz

doradca@humanapoland.pl

albo

marketing@humanapoland.pl

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 9:00 do 17:00

Nasza infolinia świadcząca porady rodzicielskie jest do Twojej dyspozycji.
powrót do góry