
Brak apetytu u dzieci to częste zjawisko występujące w różnym wieku i na różnym podłożu. Sytuacja, w której nasz maluch odmawia posiłków może być dla nas stresująca, dlatego warto poszukać jej przyczyn, aby wiedzieć kiedy skontaktować się z lekarzem.
Brak apetytu u dziecka – przyczyny
Przyczyny braku apetytu u dziecka mogą być powiązane z jego zdrowiem. Odmawianie posiłków przez dziecko może wskazywać na niektóre choroby, schorzenia czy nietolerancje pokarmowe. Pogorszenie apetytu zaobserwujemy u dzieci cierpiących na:
- Alergię pokarmową – po spożyciu posiłku, który zawierał alergen dziecko może skarżyć się na ból brzuszka, a my możemy zauważyć inne towarzyszące dolegliwości np. zmiany skórne, wskazujące na nietolerancję pokarmową. W takiej sytuacji dziecko odmawia posiłku, aby uniknąć dyskomfortu i złego samopoczucia. Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko cierpi na alergię pokarmową, skontaktujmy się z lekarzem, w celu potwierdzenia lub odrzucenia tej hipotezy i zastosowania odpowiedniej diety.
- Infekcje – przeziębienie czy grypa to czas, w którym chyba każdy – nie tylko dziecko, ale i dorosły – może odczuwać osłabiony apetyt. Jeżeli nasz maluch odmawia zjedzenia posiłku, a do tego skarży się na ból gardła, kaszle, ma katar czy podwyższoną temperaturę – mamy winowajcę. W tym przypadku to infekcja odpowiedzialna jest za brak apetytu.
- Niedobór żelaza/anemia – anemia spowodowana niedoborem żelaza, ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenie łaknienia, powodujące spadek apetytu na normalne posiłki i wybiórczy apetyt np. na kredę, krochmal, papier czy tynk jest jednym z objawów anemii, wynikającej z niedoboru żelaza i wymaga kontaktu z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Innymi objawami anemii mogą być m.in. osłabienie, zmniejszenie koncentracji, suchość w ustach, suchość skóry, pękające kąciki ust, zwiększone wypadanie włosów, kruchość paznokci.
- Zespół złego wchłaniania – to zaburzenie przyswajania substancji odżywczych przez organizm. Jednym z pierwszych objawów zespołu złego wchłaniania może być brak apetytu. Innymi objawami, które powinny stanowić dla nas sygnał alarmowy są osłabienie i zmęczenie u dziecka, jego niska masa ciała, objawy niedoborów konkretnych substancji odżywczych (dla każdego składnika objawy mogą być inne).
- Zaparcia – strach przed bólem związanym z zaparciami może być dla dziecka powodem, dla którego zacznie odmawiać posiłków.
- Pasożyty – jedną z przyczyn braku apetytu u dziecka może być zakażenie pasożytami. Jeśli zauważymy u dziecka dodatkowe symptomy takie jak np. wzdęcia, wymioty, wysypki, nudności, katar, stany podgorączkowe, biegunki, bóle brzucha i jednocześnie wykluczymy infekcję bakteryjną, wirusową czy alergiczną, może to świadczyć o robaczycy u dziecka.
Inne przyczyny braku apetytu u dziecka
Nie zawsze brak apetytu u dziecka spowodowany jest problemami zdrowotnymi. Czasami może wynikać z powodu nieodpowiedniej, zbyt monotonnej diety, podjadania słodyczy i przekąsek między posiłkami czy z powodu stresu spowodowanego trudnym czasem w życiu.
Gdy brak apetytu u dziecka pojawia się sporadycznie, od czasu do czasu, nie powinien być powodem do zmartwień. My dorośli też nie zawsze mamy ochotę na zjedzenie całego posiłku, czasami możemy po prostu nie odczuwać głodu. Dziecko może odmawiać posiłku nawet po to, by wyrazić swoją niezależność i sprawdzić reakcję swoich rodziców!
Najważniejsze jest by obserwować naszego malucha i reagować, gdy zaobserwujemy dodatkowe, niepokojące objawy.
wybraliśmy dla Ciebie



